Det 127 kvadratmeter stora huset är byggt 1965. Köpet från säljarna Mona Christina Gudrun Hillman och Johan Krister Hillman blev klart i mars 2025.
Så sent som för två månader sedan såldes ett annat hus lite mindre än en kilometer därifrån, på Engelbrektsgatan 12. Där blev priset för ett något mindre hus, 120 kvadratmeter, 3 300 000 kronor.
Det här är andra gången fastigheten sålts på 16 år. Den senaste försäljningen var juli 2008. Då var priset 1 700 000 kronor, vilket innebär att värdet ökat med 44 procent.
De senaste tolv månaderna har det sålts 34 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Klosterledsgatan 3, som gick för 6 600 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.