För barnen och ungdomarna handlar det om att vi vuxna måste förstå de villkor och möjligheter som gäller i dagens samhälle. Det är den förståelsen som krävs för att kunna skapa goda uppväxtvillkor för alla barn och ungdomar. På det sättet kan vi bidra till hälsa och självständigt liv .
För att nå våra mål måste vi möta barn och ungdomar på de arenor där de finns. Skolan blir därför otroligt viktig i sammanhanget, där möter vi alla barn och ungdomar. Skolans viktigaste uppdrag är att alla elever klarar kunskapsmålen i skolan. Det är den faktor som betyder mest för utvecklingen i resten av livet!
För att alla ska kunna nå kunskapsmålen vet vi att det finns barn och ungdomar som behöver mer stöd än andra. Därför har vi under den gångna mandatperioden arbetat intensivt med att hitta nya arbetsmetoder. Då handlar det om att olika yrkesgrupper möts i skolan för att ge enskilda barn och ungdomar stöd. Vi samlar all kompetens runt barnet, istället för att barnet måste gå till olika ställen, för att få stöd. Vi ser nu att det ger resultat när skolmiljön blir utgångspunkten för olika typer av insatser.
Glädjande nog blir nu resultaten i Motalas skolor bättre och bättre. Det är ett aktivt utvecklingsarbete som ligger bakom detta. Vi jobbar för att de ska bli ännu bättre
Vi vill fortsätta arbetet med att skapa goda uppväxtvillkor för barn och ungdomar. Det ger i sin tur möjlighet till hälsa och självständigt liv.
Alla barn ska med mot framtiden