Vi önskar naturligtvis att kvinnojouren inte skulle behövas men tyvärr utsätts alltför många, framförallt kvinnor, av våld i nära relationer. Från Miljöpartiets sida vill vi säkerställa att kvinnojouren får stabila ekonomiska villkor för sin verksamhet.
Våld i nära relationer är i högsta grad ett folkhälsoproblem som måste angripas brett. Det förebyggande arbetet är avgörande för att åstadkomma förändring långsiktigt. Mäns våld mot kvinnor grundar sig i den ojämlika maktbalansen som finns mellan könen. Att åtgärda dessa strukturella skillnader i makt mellan kvinnor och män kräver ett ännu mer aktivt arbete för ökad jämställdhet, på alla nivåer. Det är nödvändigt att arbetet är förankrat hos tjänstemän och politiker för att förskolan, skolan och idrottsrörelsen ska kunna arbeta mer medvetet med genusnormer. Förskola och skola ska skapa förutsättningar för psykisk hälsa och välmående. Genom att barn och unga tidigt kan se och ifrågasätta stereotypa könsroller som säger vad kvinnor och män bör eller kan göra skapas bättre förutsättningar för val av väg i livet som passar individen. Jämställdheten mellan könen kan på så sätt öka.
Samhället måste reagera tidigt när det finns tecken på att barn eller vuxna utsätts för våld av en närstående. Utöver det stora fysiska såväl som psykiska lidandet så leder våld i nära relationer till avsevärda kostnader för samhället. Miljöpartiet har under den gångna mandatperioden fått gehör för att det nu finns ett program som säkerställer att sjukvården ställer frågor vid misstanke om våld och ger misshandlade kvinnor rätt omhändertagande och vård. Uppdraget gäller alla mottagningar och avdelningar, inte bara akutmottagningen. Genom att ställa frågor om våld och erbjuda hjälp tidigt kommer fler utsatta personer att våga söka hjälp.
För att komma till rätta med våld i nära relationer krävs genomtänkta politiska beslut på såväl nationell som regional och lokal nivå. Miljöpartiet har en klar linje och våra förslag gör skillnad. Vi kan inte acceptera att hemmet som ska vara den allra tryggaste platsen för män, kvinnor och barn istället, för alltför många, är den plats där risken att utsättas för våld är som allra störst.