Firar 65 år som gympaledare

Frågan är om det finns någon i vårt avlånga land som bräcker Lennart Hjelmar? Han har varit gymnastikledare i 65 år! Och dessförinnan var han elitgymnast.

I 65 år har Lennart Hjelmar varit gymnadtikledare.

I 65 år har Lennart Hjelmar varit gymnadtikledare.

Foto: Anders Törnström

Motala2013-09-13 14:19

Kan Lennart Hjelmar, 85 år, vara Sveriges meste gympaledare? Varenda måndagskväll leder han18-20 herrar i gymnastik i Zederslundsskolans gympasal.

– Jag hade fler grupper i gång förut, men nu har jag bara den här, säger Lennart.

När han var 18 och upp till 25 spelade han fotboll.

– Jag sa till min bror; ska vi inte börja med gymnastik för att stärka musklerna. Och så blev det så.

Lennart har varit mentor för åtskilliga, kanske tusentals, personer genom åren.

– Det är roligt att träna, man känner sig bra. Det är socialt att träffa grabbarna. Och jag har hållit vikten!

Motala gymnastikförening är Lennarts hemvist. När han var som mest aktiv var det räck och barr som var hans bästa dicipliner.

– Det var ganska avancerat, säger Lennart som tävlade inom klubben.

Han har gått flera ledarskapskurser. Lennart arbetade vid torpedverkstaden och har varit gymnastikledare på fritiden. Han har fått alla förtjänsttecken han kan få i ledarsammanhang inom gymnastik.

Hur länge tänker du hålla på?

– Så länge hälsan står mig bi, svarar Lennart och startar igång uppvärmningen.

Till låtar med riv i springer gänget runt i salen, gör knäuppdragningar, twistar, mjukar upp nackar och ryggar.

– Låt armarna hänga, gunga i knäna, instruerar Lennart och visar övningen som genomförs till låten ”Du kan alltid lita på pojkarna över 35”.

Deltagarna avslutar teminerna med en festlighet, men dit är det långt - höstens första pass var nämligen i måndags.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om