Det är dags att ta den olycksdrabbade vägen på allvar

Under tisdagsmorgonen kunde jag läsa om ännu en olycka på den ökända vägen, riksväg 50 mellan Nykyrka och Brattebro.

"Denna gång blev jag väldigt orolig då jag läste i tidningarna att det var en skolbuss och en tung lastbil som hade kolliderat." skriver insändarskribenten.

"Denna gång blev jag väldigt orolig då jag läste i tidningarna att det var en skolbuss och en tung lastbil som hade kolliderat." skriver insändarskribenten.

Foto: Rita Furbring/MVT arkiv

Insändare2021-02-03 14:15
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Denna gång blev jag väldigt orolig då jag läste i tidningarna att det var en skolbuss och en tung lastbil som hade kolliderat. När det stod klart att barn fanns i skolbussen vred sig magen ordentligt.

Jag pendlar den vägen till jobbet varje dag. 

Mjölby - Motala har jättefin sträcka, även så har Askersund - Örebro, en jättefin sträcka.

Mellan Nykyrka - Brattebro har man inte varit lika drivande på att bygga en ny väg, detta skulle ha gjorts för många, många år sedan men aldrig riktigt kommit upp på bordet.

Jag skulle vilja påstå att den har ett väldigt högt trafikflöde där även tungtrafiken kör igenom dagligen. Det är dags att börja ta den här olycksdrabbad vägen på allvar. Det händer väldigt mycket olyckor på just den vägen.