Högerburen har skadat C

Motala2013-02-07 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Samvaron i högerburen är på väg att skörda sitt första offer. Det tidigare folkrörelsepartiet Centern befinner sig i fritt fall.

Vistelsen i högerburen har menligt skadat partiet.

Centern kommer inte att vara ensam i stormens öga. Kapitalkrafterna har rådigheten över produktionsmedlen och därmed politikerna i sina händer. När kapitalet drar i sina trådar uppnår de sina syften. Den politiska makten utövas av allianspartierna och Socialdemokraterna. Den politiska inriktningen bygger på kapitalets värderingar.

Politikerna vänder ryggen mot folket och använder stats och kommunal byråkratins tjänstemän och lobbyister i samhällsbygget.

Tidningsredaktionerna minskar personalstyrkan av ekonomiska skäl. Behovet av överbliven personal som behövs i omställningen till de sociala medierna avskedas.

Bristen på folkets inflytande på samhällsbygget och effektiviseringen av papperstidningar påverkar demokratins grundbultar. Avsaknandet av ideologi som klargör skillnaden mellan allianspartierna och Socialdemokraterna saknas.

Väljarna har två partier på högerkanten Moderaterna och SD att rösta på. Merparten av väljarna ställer sig frågan vem kan man då lita på.

Därför är det bra att ställa krav på upprättandet av den demokratiska socialismen. Inte minst för demokratins bevarande och välkommet högoktanigt bränsle för den ideologiska debatten som går på tomgång.

Politik är inte att mörka, det är att vilja.

Läs mer om