Jag går sista året på Platengymnasiet och är även med i festkommitén på skolan. Det här förbudet mot ljud efter klockan 22.00 som jag läste i MVT den 20 mars tycker jag är förskräckligt!
Vi är ett gäng som ha spenderat massor av tid till att planera en hel studentvecka för ungefär 600 studenter i Motala, och nu kommer Motala kommun och totalförstör allt som vi har spenderat så mycket tid på. Vi hade tänkt att gå ut till allmänheten och alla studenter om hur studentveckan skulle se ut nästa vecka, men vad ska vi berätta för alla nu? Jo, att vi inte kan fira vår studentexamen så som alla andra i hela Sverige får göra, på grund av att några muppar sitter på en stol och kan ta beslut om hur ljudet i Motala ska vara.
Jag hoppas och ber att detta beslut är ett skämt och att det inte går igenom. Ni förstör för alla människor som faktiskt försöker umgås och för alla människor som har ett liv. Vill du som läser detta åka en vacker sommardag med ditt grabb- eller tjejgäng och ta en öl eller käka en bit, antingen i stan eller i varamon, och inse att det finns inget folk för att klockan har slagit 22.00?
Ni som kom på den här idén om ljudet är förmodligen riktigt torra politiker och jag hoppas att ni förstår att ni förstör en hel vecka för över 600 ungdomar!