De har båda egna karriärer att se tillbaka på. Och under långa perioder har de verkat på olika håll i världen. Berit Johansson har varit verksam i Venedig, medan Lars Frisk arbetat i Mexiko – för att nämna några ställen.
– Vi har hunnit med en hel del. Det blir så i det här yrket. Och det är bra att se lite andra platser, säger Berit Johansson.
Men vänskapen har bestått, och nu ställer de ut delar av sina gemensamma verk på Konstgalleri Vättern i Motala.
– Det här är saker vi gjort mellan 1985 och 1995, på ett ungefär, säger Lars Frisk.
Är det saker ni gjort på uppdrag?
– Nej, det här är sådant vi gjort när vi haft tid över. Det är helt och hållet skapat av lust och glädje. Vi har provat oss fram och gjort vad vi tyckt varit roligt, säger Lars Frisk.
Senast de ställde ut tillsammans var i indiska New Dehli 2006. Innan dess har de visat sin konst i länder som Holland och Belgien. Nu får Motalaborna chansen att se deras arbete.
– Det har varit utställningar över hela världen. Men det är så roligt, när man kommer till Motala så hälsar folk. Och likadant i Vadstena naturligtvis, säger Berit Johansson.
Utställningen pågår en vecka framåt.