Röda korset i Motala firade 100

Tillbakablickar, konsert för välgörande ändamål, samt en gåva till kommunen. I helgen firade Röda korset i Motala 100-årsjubileum.

Jubileumskonserten inleddes med sång och pianospel av Lena Tjäder med vänner.

Jubileumskonserten inleddes med sång och pianospel av Lena Tjäder med vänner.

Foto: Daniel Blomqvist

Kultur och Nöje2014-09-27 19:11

Det började med att fem kvinnor i Motala startade en organisation som skulle samla in nödvändigt material om kriget skulle komma till Motala. På lördagen firade Röda korset 100-årsjubileum på Kulturakademin.

– Det arrangerades kollo vid Råssnäs för barn som inte kunde komma iväg på annat. Vid 50-årsjubileet köptes det in en buss för att ordna resor till funktionshindrade. Vi har alltid hjälpt till med flyktingmottagande, och idag ordnar vi läxhjälp, berättade Ulf-Henrik Östlund som inledde med ett tal. I samband med firandet överlämnades även en gåva till Motala kommun. – Vi vill ge en annorlunda gåva. Vi vill ge en grundutbildning i första hjälpen till kommunens medborgare, så att de kan vara redo när det behövs.

På plats för att ta emot gåvan var kommunstyrelsens ordförande Camilla Egberth.

– Det är en fantastisk gåva. Jag tror att det är viktigt att många kan det här, sa Camilla Egberth i samband med överlämnandet.

Resten av eftermiddagen bjöd på sång och musik. Först ut var artisten Lena Tjäder, och senare uppträdde Prästen och hans vänner.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!