Tester i slumpgrupper ska visa spridningen

För att fÄ en bild av hur mÄnga som har smittats av coronaviruset i Sverige kommer ett tusental slumpmÀssigt utvalda personer att testas. Ett svar kan komma inom tvÄ veckor.

Tester pÄ mindre grupper av mÀnniskor ska ge en bild av var Sverige ligger pÄ "smittokurvan". Bilden visar hur Anders Tegnell demonstrerar kurvor pÄ en presskonferens tidigare i veckan.

Tester pÄ mindre grupper av mÀnniskor ska ge en bild av var Sverige ligger pÄ "smittokurvan". Bilden visar hur Anders Tegnell demonstrerar kurvor pÄ en presskonferens tidigare i veckan.

Foto: Jessica Gow/TT

HÀlsa och sjukvÄrd2020-03-22 23:15

Planen Àr att under de nÀrmaste tvÄ veckorna testa en grupp pÄ "nÄgot tusental" personer, enligt statsepidemiolog Anders Tegnell. Sverige följer Island, dÀr det gjorts liknande tester pÄ en mindre grupp invÄnare.

– UtifrĂ„n det har man fĂ„tt en ögonblicksbild att följa upp och en bĂ€ttre kĂ€nsla för hur utvecklingen kommer att se ut, sĂ€ger Tegnell.

Testar de i vÄrdbehov

Smittan har hittills upptĂ€ckts hos 1 906 personer i Sverige. Men myndigheterna gick i ett tidigt skede över till att bara testa personer som anses vara i behov av vĂ„rd och anstĂ€llda inom vĂ„rden, vilket innebĂ€r att dĂ€r finns ett sannolikt vĂ€xande mörkertal.

Testgruppen har dock inte kallats in som nÄgon slags sen plan B.

– Det Ă€r ju nu det Ă€r intressant. NĂ€r man har lite spridning Ă€r det ointressant, dĂ„ kan man rĂ€kna ut var man Ă€r pĂ„ kurvan och att hĂ„lla pĂ„ att mĂ€ta i den flacka delen med fĂ„ eller inga fall Ă€r inte meningsfullt. Det intressanta Ă€r nĂ€r kurvan börjar bli brant, sĂ€ger Anders Tegnell.

– Intresset ligger framför allt i att sĂ„ smĂ„ningom kunna göra nĂ„gon slags berĂ€kning om hur lĂ€nge detta kommer att hĂ„lla pĂ„. Det kanske till och med lugnar sig till sommaren, kommer vi dĂ„ fĂ„ en peak i höst? Det Ă€r den typen av frĂ„gor som Ă€r vĂ€ldigt viktiga.

"En fingervisning"

Att utföra allmÀnna tester av mÀnniskor som misstÀnker att de Àr sjuka har inte blivit mer aktuellt ju lÀngre smittokrisen har lidit.

– Nej, det skulle inte leda till nĂ„got och ta ohyggligt mycket resurser. Genom att testa ett tusental personer fĂ„r vi veta precis lika mycket som om vi testar mĂ„nga. Som lĂ€get Ă€r nu förĂ€ndrar det inte nĂ„gons liv att veta om man har eller har haft corona, sĂ€ger Tegnell.

Om tvÄ veckor hoppas statsepidemiologen ha en bild av hur smittspridningen har utvecklats och var Sverige befinner sig pÄ den sÄ kallade kurvan.

– Åtminstone en fingervisning. Det beror mycket pĂ„ hur det faller ut. Är siffrorna konstiga kan det bli svĂ„rt och dĂ„ fĂ„r vi kanske göra en runda till innan vi Ă€r sĂ€kra. Men det Ă€r en bra början för att fĂ„ en bild av hur mĂ„nga som egentligen Ă€r smittade i Sverige.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!