Europasossar fick klara sig utan Löfven

Statsminister Stefan Löfven (S) uppges jobba pÄ för att hitta en vÀg framÄt efter riksdagens fÀllning av honom. PÄ midsommardagen stÀllde han in sin medverkan pÄ de europeiska socialdemokraternas konferens i Berlin.

Statsminister Stefan Löfven (S) pÄ vÀg till riksdagen och omröstningen dÀr SD, V, KD och M uttalade misstroende mot honom i mÄndags. Under midsommarhelgen arbetar han för att hitta en vÀg ut ur krisen. Arkivbild.

Statsminister Stefan Löfven (S) pÄ vÀg till riksdagen och omröstningen dÀr SD, V, KD och M uttalade misstroende mot honom i mÄndags. Under midsommarhelgen arbetar han för att hitta en vÀg ut ur krisen. Arkivbild.

Foto: TT

Politik2021-06-26 16:25

Löfven skulle delta via lÀnk i en programpunkt om vÀgval och kurs för socialdemokratin i EU och övriga Europa, tillsammans med partikollegan Olaf Scholz, som ocksÄ Àr Tysklands finansminister och vice förbundskansler.

Men Löfven drog sig ur. Enligt pressekreteraren Mikael Lindström jobbade han med annat pÄ midsommardagen.

I samband med att statsministern lÀmnade EU-toppmötet i Bryssel pÄ midsommarafton sade EU-minister Hans Dahlgren (S) att hans chef skulle Àgna varje vaken timme de nÀrmsta dagarna Ät att försöka hitta en vÀg ut ur den politiska krisen han och regeringen rÄkat i.

TvÄ val

Lindström meddelar ocksÄ, per sms, att det inte finns nÄgon ny information att ge om försöken att hitta en lösning pÄ krisen.

Löfven har tid fram till midnatt pÄ mÄndag att bestÀmma sig för om han ska utlysa extraval eller gÄ till riksdagens talman Andreas Norlén och be om att bli entledigad frÄn sin post.

VÀljer han att begÀra att fÄ avgÄ Àr det upp till talmannen att försöka hitta en ny statsministerkandidat eller be Löfven försöka igen efter nya talmansrundor.

Press pÄ L

Inför midsommarhelgen satte Löfven, hans ministrar och Socialdemokraterna hÄrd press pÄ Liberalerna för att de ska ÄtervÀnda till januarisamarbetet. Löfven fick hjÀlp av Centerpartiet och dess ledare Annie Lööf med att sÀtta den pressen.

FrÄn andra hÄllet satte Moderaterna och Kristdemokraterna tryck pÄ Centern om att det sjÀlvklara C-valet nu borde vara att bryta med Löfven och Miljöpartiet i regeringen och vÀnda Äter till borgerligheten.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!