KrÀvs pÄ 220 miljoner för förstörda bostÀder

Migrationsverket har de senaste 3,5 Ären krÀvts pÄ över 220 miljoner kronor av vÀrdar som hyrt ut till asylsökande, visar en granskning av Hem & Hyra.

Migrationsverket kritiseras av hyresvÀrdar som inte har fÄtt betalt för lÀgenheter. Arkivbild.

Migrationsverket kritiseras av hyresvÀrdar som inte har fÄtt betalt för lÀgenheter. Arkivbild.

Foto: Adam Wrafter/SvD/TT

SamhÀlle2021-09-22 08:55

Myndigheten har hittills bara betalat i en tredjedel av fallen och vissa vÀrdar tar nu kraven vidare till domstol.

Under flyktingkrisen 2015 behövde 160 000 mĂ€nniskor tillfĂ€lliga bostĂ€der. Flera vĂ€rdar som hyrde ut vittnar nu om att lĂ€genheter blivit förstörda. Enligt besiktningsfoton handlar det bland annat om kök med ­bortryckta blandare, nedrivna handfat, hyllor och ­element, samt brandskador, trasiga dörrar, krossade ­fönster och utslitna elkontakter.

Enligt Migrationsverket ingÄr underhÄll för normalt slitage i avtalen, men eftersom flera mÀnniskor bor tÀtt tillsammans fÄr man acceptera att de tillfÀlliga bostÀderna nöts ut snabbare.

"Det vi ska ersÀtta Àr det onormala slitaget. Sedan följer vi Àven branschstandard för avskrivning. Om vi bedömer att ett visst antal Är gÄtt sedan det mÄlades om eller att golvet Àr gammalt görs ett Älders­avdrag. Beroende pÄ vilken dokumen­tation fastighetsÀgaren har kan det hÀr bli en diskussion, sÀger Kenneth Karlsson, Migrationsverkets chef för tillfÀlliga bostÀder, till Hem & Hyra.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!