Sverige halkar efter pÄ korruptionslista

Sverige ligger i toppen över vÀrldens minst korrupta lÀnder. DÀremot hamnar Sverige nu pÄ sin sÀmsta nivÄ pÄ över tio Är, visar Transparency Internationals korruptionsindex.

Transparency Internationals korruptionsindex för 2022.

Transparency Internationals korruptionsindex för 2022.

Foto: Johan HallnÀs/TT

SamhÀlle2023-01-31 06:01

I den senaste mÀtningen landade Sverige pÄ 85 poÀng. NÀr Transparency International nu sammanstÀller sin lista över upplevd korruption för 2022 tappar Sverige till 83 poÀng dÀr 100 stÄr för ett "mycket rent" land.

– Den hĂ€r sjunkande trenden som varit och att man hamnar pĂ„ den lĂ€gsta nivĂ„n just i Ă„r talar mer i riktning för vad vi har sett sedan 2012. Vi har ocksĂ„ sett en del saker som hĂ€nt i det svenska samhĂ€llet som pĂ„verkar upplevd korruption i offentlig sektor, sĂ€ger Ulrik Åshuvud, ordförande för Transparency International Sverige.

Han ger ett exempel:

– En sak Ă€r frĂ„gan om partifinansiering och otillĂ„tna anonyma bidrag som kom fram i valrörelsen förra Ă„ret. Det Ă€r en av de saker som stack ut mest negativt nĂ€r man tittar pĂ„ synen pĂ„ det svenska demokratiska systemet, partiernas trovĂ€rdighet och medborgarnas tillit till förtroendevalda.

Riskfyllt med upphandlingar

Trots tapp hamnar Sverige fortsatt högt upp i listan bland de 180 lÀnderna som ingÄr i sammanstÀllningen. Sverige ligger dock efter flera av sina nordiska grannar som Finland och Norge. I topp syns Danmark med 90 poÀng.

SammanstÀllningen rör enbart offentlig sektor och enligt Transparency International Sverige Àr frÄgor som gÀller exempelvis upphandling ett av de stora riskomrÄdena i Sverige.

– Det Ă€r en av de största riskerna vi har nĂ€r det gĂ€ller korruption, sĂ€ger Ulrik Åshuvud.

Även frĂ„gor kring jĂ€v och intressekonflikter Ă€r viktigt att följa mer noggrant. DĂ€r har vi "slappnat av" lite för mycket, menar han.

– Det Ă€r viktigt att man har kontrollstationer för det hĂ€r.

– Finns det risk för intressekonflikter eller jĂ€v i din yrkesutövning som offentlig tjĂ€nsteman eller förtroendevald sĂ„ Ă€r det ett betydande riskomrĂ„de som inte följs systematiskt, sĂ€ger Ulrik Åshuvud.

UppmÀrksammas för lite

Organisationen pekar pÄ att just systematiken kring frÄgor som rör korruption haltar i Sverige. HÀr behöver arbetet stÀrkas och bli tydligare pÄ fler Àn ett sÀtt.

– Man behöver ta ett helhetsgrepp om korruption i det svenska samhĂ€llet.

Den tidigare S-regeringen tillsatte i fjol en utredning om korruption. Enligt Ulrik Åshuvud har den utredningen nu lagts ner av nuvarande regering, nĂ„got han beklagar.

– Regeringen bör snarast Ă„terstarta utredningen om otillĂ„ten pĂ„verkan och korruption som lades ned helt utan förvarning i förra veckan med förklaringen att man ville ”ta ett omtag”.

Transparency International Sverige anser att det Àr viktigt att en utredning görs. Organisationen bedömer att det finns en hel del att lÀra för att kunna stÀrka motstÄndskraften mot korruption i Sverige.

– Den otillĂ„tna pĂ„verkan ser helt annorlunda ut i dag Ă€n för tio Ă„r sedan, sĂ€ger Ulrik Åshuvud.

Fakta: Korruptionsindex 2022

Följande lÀnder rankas i toppen av Transparency Internationals korruptionsindex:

1. Danmark – 90 poĂ€ng

2. Finland, Nya Zeeland – 87 poĂ€ng

3. Norge – 84 poĂ€ng

4. Singapore, Sverige – 83 poĂ€ng

5. Schweiz – 82 poĂ€ng

Följande lÀnder rankas i botten:

1. Somalia – 12 poĂ€ng

2. Syrien, Sydsudan – 13 poĂ€ng

3. Venezuela – 14 poĂ€ng

4. Jemen – 16 poĂ€ng

5. Libyen, Nordkorea, Haiti, Ekvatorialguinea, Burundi – 17 poĂ€ng

KĂ€lla: Transparency International

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!