Det hÀr gÀller för Ärets studentfester i Motala

Miljö- och hÀlsoskyddsinspektörerna har brÄda tider att se till sÄ att Motalakrogar, som anordnar studentfester, följer rÄdande riktlinjer.

I Är, med coronapandemin, Àr det extra mycket att tÀnka pÄ som krögare.

I Är, med coronapandemin, Àr det extra mycket att tÀnka pÄ som krögare.

Foto: Henrik Montgomery/TT, genrebild

Motala2020-06-02 20:00

I Är Àr det extra mycket att tÀnka pÄ som krögare. DÀremot krÀvs inga tillstÄnd frÄn kommunen för att ta emot fler Àn 50 gÀster. Det gÀller först vid allmÀnna sammankomster eller offentliga tillstÀllningar, ett regeringsbeslut frÄn i mars.

Samtidigt fÄr det inte vara fler Àn 50 personer pÄ dansgolvet pÄ samma gÄng, enligt miljö- och hÀlsoskyddsinspektör Sofia Palo.

– I övriga restaurangen finns ocksĂ„ restriktioner. Det fĂ„r inte vara trĂ„ngt, endast bordsservering, ingen köbildning och inget barhĂ€ng.

Hon och kollegorna har bland annat kommunicerat mycket med Harrys, som sedan förra fredagen tar emot studentsÀllskap pÄ upp emot 150 personer. Enligt Palo har krögaren, Marcus KÄtorp, sjÀlv hört av sig flera gÄnger för att rÄdgöra sÄ att det blir rÀtt i den i Är lite mer omfattande processen att arrangera fest.

– Vi upplever att han hittills har kunnat hantera det hĂ€r.

Men ocksĂ„ andra krogar i stan Ă€r igĂ„ng med slutna fester och flera tillsynsbesök har gjorts, Ă€ven kvĂ€llstid. 

– Att inte ha trĂ€ngsel Ă€r mĂ„let, sĂ€ger Palo.

Hon sĂ€ger att samtliga har fĂ„tt den information som Ă€r nödvĂ€ndig och att det handlar om ett krögaransvar. Hon hoppas att riktlinjerna efterlevs sĂ„ att miljö- och hĂ€lsoskyddsenheten slipper kontakta smittskyddslĂ€karen, som Ă€r absolut sista utvĂ€gen. 

– Vi vill inte att stĂ€llena ska behöva stĂ€nga, sĂ€ger Sofia Palo.

Hur upplever du att ni har blivit bemötta ute?

– Bra. Det Ă€r ingen som sĂ€ger nĂ„got, men det Ă€r en lĂ€tt uppgiven stĂ€mning.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!