2014 erbjöds kommunen att få köpa E-lux friluftsområde. En extern värdering gjordes av marken och prislappen landade på 16 miljoner kronor.
– När affären gjordes fanns ett behov av mer mark för bostadsbyggande och här handlade det om strandnära, attraktiva tomter. Dessutom var det ett område som kommunen redan tittade på därför att andra intill ansökt om att få kommunalt vatten. Det kunde bli en paketlösning som gjorde området väldigt intressant, förklarar dåvarande kommunalrådet Camilla Egberth (S).
Man tittade då på vad som skulle kunna göras i området och hittade en byggplan från 1960 som talade om möjligheten att uppföra ett 20-tal fritidshus.
Det detaljplaneprogram som nu beslutats talar inte alls längre om några byggplaner. Höga naturvärden och dagvattenproblematik gör att det istället bedöms som olämpligt.
Borde ni har utrett frågan mer innan ni köpte?
– Vi var helt eniga i kommunstyrelsen och i fullmäktige. Alla hade tillgång till samman underlag och det fanns ingen då som ifrågasatte det. Jag tycker att beslutet som vi tog då var riktigt, säger Camilla Egberth.
Skulle du säga att ni gjort en bra eller dålig affär?
– Beslutet då var riktigt utifrån informationen och fanns då. I dag skulle man kanske inte tycka att det var en bra affär, men samtidigt skyddas området mer nu. Om kommunen inte köpte det och gjort detaljplaneprogrammet hade där kanske byggts fritidshus och då hade Motalaborna kunnat förlora ett rekreationsområde, säger hon.