Fotboll på rasterna är populärt på många skolor. Men rastaktiviteten är inte helt utan problem.
– Det var för mycket bråk på fotbollsplanerna, säger Knut Rekic när vi möter honom och resten av elevrådet.
Framförallt visade det sig i årets trygghetsenkät att fotbollsplanen var en otrygg plats. Men inspirerade av Lilla aktuellts porträtt av Rosengårdsskolan har Mariebergsskolan just infört fotbollskörkort på rasterna. Med ett fysiskt personligt kort och tydliga rutiner hoppas eleverna nu få roligare matcher.
På kortet står sju regler:
- Vi börjar med att säga "Vi spelar för att ha roligt"
- Vi spelar schysst
- Vi använder ett peppande språk
- Alla får vara med
- Vi är ärliga vad gäller regler
- Vi löser problem snabbt och smidigt
- Vi avslutar med att säga snyggt jobbat
Knut Rekic går rakt på sak:
– Jag kan redan säga, jag tror i min klass, följer vi nog tre stycken. Det är nog. Vi är ärliga vad gäller regler, alla får vara med och vi löser problem snabbt och smidigt.
De andra bekräftar att det är få klasser som följer alla regler. Framförallt skippas ofta regel ett och sju.
Vem har koll på att reglerna följs?
– Det är de som kör, Eva Shikh Hamada.
– Det är ingen som kontrollerar, instämmer Charlie Borup.
Oftast finns någon vuxen ute, men eleverna berättar att det sällan är någon som har koll på att eleverna faktiskt har kort och på att alla regler följd. Om spelarna tycker att någon inte följer reglerna kan de hämta en vuxen, eller så röstar de.
Om reglerna inte följs blir eleven i första hand av med sitt kort nästa rast då dennes klass har tillgång till planen, vilket brukar vara en till två dagar i veckan.
– Det kan bli hårdare straff också. Om man göra det flera gånger, säger Knut Rekic.
Har ni skrivit upp vilka straff som gäller när?
– Nej. Det bestämmer man mer där och då, svarar Knut Rekic.
Vem bestämmer det?
– Det är läraren, och de andra spelarna, svarar Nathalie Laurell.
Läraren kan också på förhand komma överens med en elev om att inte spela en dag om denne exempelvis inte mår bra och riskerar att spela oschysst.
Mellan 15 och 20 elever brukar vara med i matcherna.
Var ni överens om idén?
– Ja! Svarar elevrådet i kör.
Nathalie Laurell lägger dock till:
– Sedan var väl inte alla i klasserna sådär jätteglada. Det kom protester från grabbarna i klasserna. De tyckte bara att det var jobbigt att man skulle ha korten.
Finns det något mer ni skulle vilja ha kort för?
– Nej. De flesta spelar väl fotboll, och resten är inne, svarar de.
Kortet infördes för en knapp månad sedan och ska utvärderas allt eftersom.