"Gentleman" stal äldre dams plånbok

En dam som blir 90 år senare i år har polisanmält hur hon fräckt bestulits på sin plånbok och de pengar hon straxt innan tog ut i bankomaten.

Foto: isabell Höjman/TT

Motala2018-02-24 12:50

Damen ska vid klockan 11.15 på fredagsförmiddagen ha befunnit sig vid bankomaten på Kungsgatan, vid Systembolaget, och där tagit ut pengar. Hon ska ha lagt sina pengar i plånboken och lagt plånboken i sin axelväska. När hon skulle gå över gatan till sin bil kom det enligt anmälan "fram en mycket trevlig och välklädd man som hjälpte henne över gatan då det var mycket halt och snöigt på platsen".

Efter stund ska kvinnan upptäckt att hennes plånbok och pengarna var försvunna och troligtvis var det mannen som hjälpte henne över gatan som tagit plånboken.

Enligt uppgifter har mannen följande signalement: Han är 30-35 år, 175-180 centimeter lång med normal kroppsbyggnad. Damen säger att han pratade väldigt lite. Han hade på sig en brun hatt, en brun långrock, bruna byxor och var enligt damen väldigt välklädd. Damens make satt i bilen och väntade och även han såg mannen som hjälpte henne över gatan.

Polisen har rubricerat ärendet som stöld.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om