Nästan 100-årigt Motalaföretag får ny ägare

Holms Attachments AB får ny ägare. Svenskt investmentbolag blir ny majoritetsägare.

Holms Attachments AB byter ägare.

Holms Attachments AB byter ägare.

Foto: Sofia Axelsson

Motala2023-07-15 10:00

Holms grundades 1927 och tillverkar och säljer redskap som sopmaskiner och snöplogar. Bolaget har under senaste åren haft god tillväxt och omsätter cirka 150 miljoner, och cirka 55 anställda.

Nu blir det svenska investmentbolaget Ejendal Invest majoritetsägare. Ett syskonbolag till Ejendals, tillverkare av personlig skyddsutrustning som handskar och skyddsskor, baserat i Leksand med verksamhet i 30 länder. 

"Ejendal Invest är mycket glada över möjligheten att få investera i ett världsledande företag som gör våra vägar säkrare. Vi strävar efter att stödja den långsiktiga utvecklingen av Holms, som kommer att fortsätta att verka självständigt under ledning av en erfaren ledningsgrupp", säger Fredrik Mattsson, vd Ejendal Invest, i ett pressmeddelande.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!