Nya stölder på LiM

Nu har ytterligare tre stölder rapporterats från lasarettet i Motala. De senaste två ska ha skett på medicinska specialistkliniken, Gava.

Foto: Anders Törnström/arkiv

Motala2017-06-09 21:25

Polisen i Motala har tidigare under veckan tagit emot en anmälning om en stöld som ska ha skett på sjukhuset. Under fredagen tillkom två. Enligt stationsbefäl Josefine Andersson är det sjukvårdspersonal som gjort anmälan. De senaste två stölderna rör personer som blivit bestulna på pengar från sina respektive sängbord. Den ena patienten ska ha blivit av med 800 kronor, den andra patienten 160 kronor.

Det har även tidigare under våren förekommit stölder på sjukhuset. I maj rapporterades flera från Aleris specialistvård, både från vårdavdelningen och dagkirurgin. Då hade gärningsmännen även fått med sig betalkort och mobiltelefon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om