Hon sa ja på Miss Lis scen: "Bästa frieriet"

Linda Oskarsson befinner sig i ett kontrollerat euforiskt tillstånd. Dagen efter att sambon Emil Werner friade uppe på scenen under Miss Lis konsert i Lokverkstan är som en dröm.

Emil Werner och Linda Oskarsson beskriver sig som "störtförälskade" och Emils storslagna frieri var helt i Lindas smak.

Emil Werner och Linda Oskarsson beskriver sig som "störtförälskade" och Emils storslagna frieri var helt i Lindas smak.

Foto: Anton Rimstedt

Motala2023-07-06 17:00

Helt plötsligt stod Linda Oskarssons sambo uppe på scenen istället för favoritartisten Miss Li.

"Jag dör, jag dör", var det enda som Linda kunde få fram där hon stod i publiken ihop med familj och vänner. De numera trolovades båda mammor fann sig snabbare än Linda och uppmanade Linda att ta sig upp på scen. Med tårar i ögonen fick mammorna se sina barn ensamma uppe på den scen som Miss Li bara minuten innan hade framfört den låt som var det kommando som skulle få Emil att ta sig fram till scenen.

– Han sa att han skulle på toa. Jag tyckte det var lite konstigt mitt i konserten. Sedan sa Miss Li att hon hade en speciell gäst. Jag tänkte direkt: "Det måste vara Lars Winnerbäck". Sedan ser jag Emils hatt och min första tanke var att han skulle sjunga en låt. Men min andra tanke var faktiskt att han skulle fria.

Vi träffar Linda Oskarsson och Emil Werner hemma i det röda huset i Motala dagen efter den surrealistiska konsertupplevelsen.

– Vi har börjat prata bröllop. Att vi vill gifta oss. Så på det sättet var frieriet inte en chock. Men på sättet det skedde. "Vad i helvete" liksom.

Det är med sprudlande kärlek och med spår av gårdagens eufori som Linda säger det sista. Det är tydligt att det var väldigt osannolikt att Emils upptåg inte skulle falla Linda i smaken.

– Det var det bästa frieriet verkligen. Jag fick en kram av Miss Li, och så en till innan vi gick av scenen, säger Linda Oskarsson, som berättar att hon är ett verkligt fan.

– Jag köpte hennes första skiva. Jag lyssnade på henne när hon kom fram och slog igenom. Och har lyssnat sedan dess.

Detta var förstås något som framtida maken kände till.

– Idén föddes nog när jag läste att Miss Li skulle komma hit. Jag skrev till henne direkt några gånger utan att få svar. Sedan fick jag bli lite "stalker" och leta upp hennes bästa kompis genom Instagram. Han svarade och tyckte idén var jättebra. Och Miss Li gillade det också när hon fick höra om det, säger Emil Werner och fortsätter:

– Sedan var det faktiskt först igår, bara timmar innan konserten, som jag fick besked om när och hur det skulle gå till. Att jag skulle vänta in en viss låt och sedan ta mig till scenen direkt efter den låten.

Linda ser med imponerande blick på sin fästman och konstaterar att detta blir ett fantastiskt minne att bära med sig resten av livet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!