Till ostbutiken från skönhetsbranschen

Skafferiet ost & delikatesser i Motala har nya ägare. Emma Egir och väninnan Jamie Radojevic lämnade skönhetsbranschen bakom sig till förmån för inre välmående.

Emma Egir och Jamie Radojevic.

Emma Egir och Jamie Radojevic.

Foto: Rita Furbring

Motala2018-02-24 08:00

Då pratar vi ostar, marmelader, korv, kex och godis. Det var också i samband med god mat och vin som vännerna började prata om att ta över butiken på Kungsgatan efter att de fått nys om att den var till salu i slutet på förra året.

– Jag var först inte så sugen på att bli bunden eftersom jag varit egen företagare innan, men då sade Jamie: "vi tar det ihop", säger Emma.

Efter noggranna kalkyleringar och support från respektive make slog tjejerna till. När det visade sig att de vunnit budgivningen var det inte bara de som var glada.

– Min morfar tycker att det här är jättekul. Han har jobbat inom ostbranschen och var även vd för Patur ost, säger Emma.

Tjejerna har ingen praktisk erfarenhet sedan tidigare, förutom att de gärna äter ost, tillägger de. Men genom att läsa på och även besöka olika mässor räknar de med att kunna möta kundernas behov.

– Svårast är vad man ska rekommendera för drycker, säger Jamie och avslöjar att hon just nu läser mycket böcker om viner.

Förutom ostar från såväl Norins i Linköping som Möllans i Skåne tar tjejerna även hem andra produkter från lokala leverantörer.

De tror att det finns ett behov av en delikatessbutik i Motala, eftersom det ligger i tiden att äta och dricka.

– Det här är också en liten mysig butik och en bra "gåbortpresentaffär", säger Jamie.

På sikt hoppas de nya ägarna kunna utveckla verksamheten på olika sätt. De vill också fortsätta erbjuda ostprovningar och tapastallrikar.

Trots att de nu befinner sig på ny mark, tycks de komplettera varandra väl.

– Jamie har mycket idéer och är duktig med kunder.

– Emma har stenkoll på allt. Det är ordning och reda.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om