Vätterns klara källvatten förser för närvarande 450 000 människor med dricksvatten. Många turister lockas varje år av naturen och djurlivet som sjön bär med sig. Föreningen Aktion Rädda Vättern (ARV) höll under lördagen manifestation i och utanför flera av Vätterns hamnstäder.
– Vi bildar öar av båtar och ringer och tutar så högt vi kan. Det är för att känna samhörighet, för att alla boende kring Vättern ska känna framtidshopp, berättar Berit Ljunggren från ARV-gruppen i Vadstena.
För Motala och Vadstena berör manifestationen, som går under namnet "Alla båtar i sjön", främst två hot mot dricksvattnet.
– Försvaret, alltså krigsindustrin, vill öka antalet skjutningar och flygningar i Vättern. Från 1000 skott om året till 69 000 skott om året, rakt ner i sjön, menar Bo Wigren från ARV-gruppen i Vadstena.
– Sen har ett bolag fått tillstånd att provborra efter skiffergas i Vättern. Bergarten man vill spräcka är den giftigaste som finns, fortsätter Berit Ljunggren.
När alla båtar kommit i hamn var ARV-medlemmarna nöjda. I Vadstena dök ett tiotal båtar upp.
– Vi är väldigt positivt överraskade. Många har visat sitt intresse och uttryckt förståelse för Vätterns situation, säger Berit Ljunggren.
I Motala, där en något större satsning hade gjorts, hamnade slutsiffran på 16 båtar och en amfibiebil. Claes-Göran Österlund, f.d. vd för Göta Kanalbolag, var strålande glad över resultatet.
– Det känns fantastiskt att så många är införstådda i problemen och de som kommer utifrån kan knappt förstå hur Vättern blir behandlad. Se dig omkring, vad hade funnits här om det inte vore för vårt vatten, avslutar Claes-Göran Österlund.