Regionen kan börja vaccinera fler – "det är glädjande"

Region Östergötland kan nu öka vaccinationstakten i länet. Anledningen är att de tre godkända tillverkarna levererar fler doser. Samtidigt fortsätter antalet smittade patienter att öka i Östergötland.

Kön till vaccinations-centret i Saab Arena var under tisdagen drygt hundra meter lång. De köande såg ändå till att hålla avstånd till varandra, hjälpta av de markering som finns på marken.

Kön till vaccinations-centret i Saab Arena var under tisdagen drygt hundra meter lång. De köande såg ändå till att hålla avstånd till varandra, hjälpta av de markering som finns på marken.

Foto: Pelle Johansson

Östergötland2021-04-06 15:22

Under denna vecka fördubblas vaccinleveranserna till Sverige. De tre godkända tillverkarna förväntas leverera närmare 550 000 doser till landet, vilket ska jämföras med de drygt 270 000 doser som levererades under påskveckan. Leveranserna kommer att öka successivt under våren – från 2,1 miljoner doser under april till 3,9 miljoner doser i juni, skriver Dagens Nyheter

Att vaccinleveranserna ökar välkomnas av Rickard Lundin, som ingår i den regionala sjukvårdsledningen i Region Östergötland. Under denna vecka räknar regionen med att få 24 570 doser vaccin – 12 870 från Pfizer/Biontech och 11 700 doser från Astra Zeneca. Under nästa vecka har 20 140 doser utlovats – 14 040 från Pfizer/Biontech, 2 800 från Astra Zeneca samt 3 300 från Moderna. 

– Det är glädjande att vi får fler doser. Vi ser att vi kan öka vaccinationstakten både på våra vaccinationscentraler och på våra vårdcentraler. Vi rekommenderar att de som kan ta sig till större vaccinationscentraler gör det, för där har vi större kapacitet, säger Lundin och fortsätter: 

– Vi påminner även om att i första hand boka via den digitala bokningen, hittar man inte en tid direkt så försök igen efter någon eller några dagar.

I torsdags i förra veckan fick cirka 22 000 östgötar som är över 70 år brev från regionen med information om att de nu kan boka tid för vaccination.

Det kommer att dröja till vecka 16, som inleds den 19 april, innan regionen erbjuder fler grupper vaccin. – Det är vår preliminära plan som kan ändra sig. Vi får återkomma till vilka åldersintervall som blir aktuella då. Det beror på vaccinleveranserna, säger Lundin.

Ännu så länge har 68 698 personer i Östergötland fått den första dosen vaccin mot covid-19. 28 278 personer har även hunnit få den andra dosen.

De ökade vaccinleveranserna kommer i en situation där smittspridningen i länet inte visar några tecken på att avta. Det märks inte minst på inflödet av patienter på länets tre sjukhus. På måndagen vårdades 107 smittade patienter på sjukhus i Östergötland. På tisdagen hade antalet patienter ökat till 109.

På tisdagen vårdades 22 covid-19-patienter på iva. Det är det största antalet smittade iva-patienter hittills i år och är den högsta noteringen sedan den 11 maj i fjol, då lika många smittade patienter vårdades på länets intensivvårdsavdelningar. Som mest vårdades 31 covid-19-patienter på iva den 19 april i fjol. 

– Det är en oroande utveckling. För att vi ska få ner smittspridningen behöver vi alla rannsaka oss själva. Vi bör avstå från att gå på kalas och se till att vara hemma vid symtom som kan tyda på covid-19, säger Lundin. 

På tisdagen vårdades 57 smittade patienter på Universitetssjukhuset, varav 14 på iva. På Vrinnevisjukhuset vårdades 48 patienter med covid-19, varav åtta på intensivvårdsavdelningen. På lasarettet i Motala vårdades fyra smittade patienter på vårdavdelning. 

På måndagen uppgav Region Östergötland att 28 998 personer i länet hittills testat positivt för den samhällsfarliga sjukdomen. På tisdagen hade den siffran stigit till 29 197 – en ökning med 199 personer på ett dygn.

Regionen meddelade på tisdagen att ytterligare en person med bekräftad covid-19 har avlidit i länet. Sedan pandemin började har därmed 612 smittade personer i länet dött.

Regionerna ansvarar

Det är regionerna som ansvarar för att utföra vaccinationerna mot covid-19. På 1177 Vårdguiden finns svar på de vanligaste frågorna om vaccinationerna, till exempel: Vem kan vaccinera sig i min region just nu? Kan jag boka tid och hur gör jag då? Hur går vaccinationen till?

Källa: Folkhälsomyndigheten

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!