Det Àr en mindre men vÀxande skara i regeringskretsar samt nÀringslivstoppar inom statliga företag som i tysthet ifrÄgasÀtter kriget, enligt de tio personer som medieföretaget Bloomberg talat med. De fruktar att invasionen var ett katastrofalt misstag som kan kasta Ryssland decennier bakÄt i tiden: isolerat, med en krympande ekonomi och i avsaknad av inflytande pÄ den internationella arenan.
Vissa delar ocksÄ USA:s underrÀttelsetjÀnsters oro för att Putin kan ta till kÀrnvapen i en begrÀnsad skala.
Kritikerna överraskades av snabbheten och bredden i sanktionerna, som frös hÀlften av den ryska centralbankens valutareserver pÄ 640 miljarder dollar och tvingade utlÀndska företag i landet att stÀnga. Höga tjÀnstemÀn ska ha försökt förklara för Putin hur förödande konsekvenserna blir, men Putin har avfÀrdat varningarna med att den ryska ekonomin kommer att anpassa sig, enligt kÀllorna.
De flesta inom eliten i Kreml stöder Ànnu presidentens narrativ och uppfattningen att ett krig med vÀst Àr oundvikligt. Kriget har ocksÄ ett stöd bland vanliga ryssar efter att den första chocken lagt sig, enligt kÀllorna.
FortsÀtter kriget
Kritikerna ser Ànnu inga tecken pÄ att Putin Àr beredd att avbryta kriget pÄ grund av de ryska förlusterna, eller göra de eftergifter som behövs för att fÄ till stÄnd ett eldupphör.
Putin Àr fast besluten att fortsÀtta kriget, Àven om han tvingats skala ner mÄlet om ett snabbt övertagande av stora delar av Ukraina till att ta Donbass i öst, enligt kÀllorna.
Samtidigt uppges presidenten bli alltmer ensam nÀr det gÀller att fatta beslut.
Beslutet om invasionen fattades av nÄgra fÄ personer inklusive Putin, försvarsminister Sergej Sjojgu, generalstabschef Valerij Gerasimov och sÀkerhetsrÄdets ledande representant Nikolaj Patrusjev, enligt tvÄ kÀllor till Bloomberg. NÄgra veckor efterÄt har Putins innersta krets av rÄdgivare krympt ytterligare till att bestÄ av endast nÄgra fÄ hÄrdföra förtrogna, uppger kÀllorna.
FÄ vÄgar kritisera öppet
Inom den federala sÀkerhetstjÀnsten FSB vÀxer frustrationen över att invasionen misslyckats, enligt Andrej Soldatov, expert inriktad pÄ rysk sÀkerhetstjÀnst.
Den enda högt uppsatta personen i maktcentrat Kreml som hittills offentligt brutit tystnaden Àr det ryska klimatsÀndebudet Anatolij Tjubajs, som hoppat av och lÀmnat landet i protest mot den ryska invasionen av Ukraina. Andra som försökt hoppa av, som centralbankschefen Elvira Nabiullina, har beordrats att stanna pÄ sina poster, uppger kÀllorna.
Bland oligarker som sett sina lustjakter, fastigheter och andra egendomar beslagtas, har nÄgra fÄ kritiserat kriget. Bland dem Àr Oleg Deripaska, delÀgare till aluminiumverket Kubal i Sundsvall, som i mars kallade kriget för ett "vansinne" som kan "pÄgÄ i Äratal".
MiljardÀren Roman Abramovitj, tidigare Àgare av FC Chelsea, var i sin tur tvungen att ta Putin ur villfarelsen att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj snabbt skulle fly landet, berÀttar Bloombergs kÀllor.