Lilla Kerstin pÄ torget Àr okÀnd för mÄnga

Alltför mÄnga besökare saknar tillgÄng till information om statyn Lilla Kerstin pÄ Stora torget. Det vill Spetsmuseets ha en Àndring pÄ nu.

Vadstena Spetsmuseum vill att Vadstena kommun ska se till att statyn Lilla Kerstin pÄ Stora torget ska fÄ en informationsskylt.

Vadstena Spetsmuseum vill att Vadstena kommun ska se till att statyn Lilla Kerstin pÄ Stora torget ska fÄ en informationsskylt.

Foto: Maria Lidberg/arkiv

Vadstena kommun2019-09-03 15:43

I en skrivelse till Vadstena kommun har Vadstena Spetsmuseums ordförande Gudrun Gunnarsson pÄpekat att dÄ museet under sin sommarutstÀllning "Greta och Gustaf" informerat sina omkring 1500 besökare om bronsstatyn Lilla Kerstin som Àr placerad pÄ Stora torget i Vadstena Àr det ytterst fÄ som kÀnner till statyn.

Museet har nu lÀmnat in ett önskemÄl om att kommunen ska sÀtta upp en mÀssingsskylt med information om statyn och att den skapats av Gustaf Sandberg och att vattenkaret ritats av Karl-Göran Eklund och arbetats fram av Anders Hallin.

Spetsmuseet Àr villiga att ta pÄ sig kostnaden för en sÄdan liten mÀssingsskylt.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!