Under onsdagen pågick arbete vid silon, men det är bara uppröjning.
– Vi kommer inte att köra någon högrivning häruppe när det är verksamhet i den lokalen, säger Jan Pettersson, platschef vid Normans i Jönköping, och pekar på Tidlöst antikt & kuriosa i Vadstena.
Det var där som en stor klump från silon på tisdagseftermiddagen slog igenom taket och landade där en kund hade suttit bara en halvtimme tidigare. Ägaren Carol Lyngmo Ragnar hade också befunnit sig i utrymmet strax innan det smällde till.
– Vi bryter för den här veckan. Tanken är att sedan flytta ut arbetsområdet lite till, säger Jan Pettersson.
Leif Samuelsson, fastighetsförvaltare på Vadstena kommun, säger att han var på plats vid silon för att prata med entreprenören under onsdagsmorgonen.
– Det är olyckligt det som har hänt. Jag är jätteglad att de tar det så seriöst och gör en ordentlig utredning.
Blir det några åtgärder från kommunens sida?
– Inte mer än att vi följer upp så att det inte kan hända något liknande igen.
Under onsdagsförmiddagen har Leif Samuelsson ännu inte hunnit besöka butiken som träffades av klumpen från silon.
– Vi måste se till så att hon blir ersatt för det som är skadat och givetvis laga taket. Jag ska åka förbi och prata med henne, säger han.
På måndag är den drabbade butiken stängd. Då är tanken att det avslutande högrivningsarbetet ska kunna återupptas.
– Vår preliminära plan är att vi ska fortsätta på måndag med utvidgat arbetsområde och säkerställt att det inte är någon i grannlokalen, säger Jan Pettersson.
Den passage som tidigare under arbetet har funnits mellan rivningsarbetet och grannfastigheterna på silons norra sida ska då vara avstängd för utomstående.
– En anmälan om tillbud är skickad till Arbetsmiljöverket. Vi är tacksamma för att det inte blev några personskador. Det ska inte hända, men det går inte att skydda sig mot allt, tyvärr. Vi får skydda lite till genom att utvidga området, avslutar Jan Pettersson.
I en tidigare version av den här artikeln stod att grannbutiken skulle hålla stängt under både måndag och tisdag. Under onsdagen uppgav Jan Pettersson att så var fallet och att man under de två dagarna skulle slutföra rivningen. På torsdagen är planen istället att anpassa sig efter butikens ordinarie öppettider och försöka hinna klart innan den öppnar vid lunchtid på tisdag.