â Vi skulle ju haft den nĂ€r det var 100 Ă„r. Allt var förberett, men sedan blev ju hela samhĂ€llet nedstĂ€ngt, sĂ€ger Gudrun Gunnarsson pĂ„ Spetsmuseet.
à r 2020 var det 100 Är sedan Elsa Petersons spetsaffÀr i Vadstena startade. Först i huset som ligger granne med Spetsmuseet och senare pÄ Storgatan.
â Vi visar det som var i butiken och kan inte sĂ€ga vem som knypplat vad. De hade sĂ„ mĂ„nga knypplerskor, sĂ€ger hon.
Mycket av det som visas Àr det som kallas Vadstenaknyppling.
Alster frÄn knyppelaffÀren stÀlls ut i ena rummet och i det andra visas Ulla Fagerlins knyppelkonst. 2020 var det 100 Är sedan hon föddes.
â Hon blev banbrytare med fĂ€rg och form, sĂ€ger Gudrun.
Ulla Fagerlin slog igenom pÄ 1960-talet, men knypplade bilder och har skrivit böcker med knyppelmönster.
Ăven i Ă„r finns Ă€ven en utstĂ€llning i trĂ€dgĂ„rden. Den heter "Hus" och hĂ€r finns allt frĂ„n knypplade fĂ„gelholkar till slott.
Spetsmuseets utstÀllning invigs av Helena Norlén den 29 juni klockan 19.00. UtstÀllningen gÄr dÀrefter att se dagligen mellan klockan 13.00 och 17.00 under perioden 30/6-14/8.
PÄ fredag den 1 juli Àr det Stora Knyppeldagen. Spetsmuseet har knyppel-loppis den dagen, men arrangemanget i övrigt stÄr Föreningen Svenska Spetsar för.
Mellan 10.30 och 11.30 Àr det öppet hus pÄ knyppelkurserna som hÄlls pÄ Vadstena Folkhögskola och under eftermiddagen Àr det knyppling pÄ stan.