Det var vid 19-tiden i söndags som en person på en båt i Vättern ringde polisen och berättade att han blev jagad och påkörd av en annan båt.
– Den misstänkte har kört på målsägaren vid två tillfällen. När Sjöräddningssällskapet kom till platsen försökte den misstänkte undkomma, säger Andreas Eriksson, förundersökningsledare vid Motalapolisen.
Polisen stod dock och väntade i Vadstena hamn.
– Där ser man den misstänkte komma in mot land med sjöräddningen efter sig.
Med hjälp av Sjöräddningssällskapet kunde patrullen borda båten för att kontrollera och omhänderta den misstänkte. Mannen i 40-årsåldern blåste positivt och provtagning visade att promillehalten hade passerat gränsen för grovt sjöfylleri.
– Anledningen till händelsen vill jag inte gå in på men det finns en historik mellan de inblandade, säger Andreas Eriksson.
Mannen är misstänkt för grovt sjöfylleri, vårdslöshet i sjötrafik, olaga hot, framkallande av fara för annan och skadegörelse. Då det hittades burar med kräftor i båten uppstod också misstanke om brott mot fiskelagstiftningen.