Hemma hos Ann-Charlotte Agerhem i Luckerstad står ett äldre träskåp. Skåpet har funnits hos familjen länge – Ann-Charlotte skulle gärna vilja veta mer om dess historia. En del vet hon redan om den gamla möbeln, till exempel att den kommer från hennes pappas hem, den har ärvts i flera generationer. Högst upp står det 1819. Dörrarna är målade.
– Vi har alltid undrat över de här bilderna om det är original eller om det är ditmålat på 1920-talet. Det är väldigt speciella bilder. Vi har tyckt att det har varit ganska fult, säger hon.
I våras passade hon på att skicka in en bild på möbeln till svt. Nu har hon fått besök av Rickard Thunér som tagit en närmare titt på det. Han ska vara med och avgöra om det ska hämtas och sedan tas med i inspelningen av Antikrundan eller ej.
Hur det blir, om det kommer att tas med eller ej, avslöjar han inte vid besöket. Men Rickard Thunér berättar lite vad han tycker:
– Hade jag inte tyckt att det var någonting spännande eller så då hade jag inte åkt hit. För jag har sett den på bild innan. Så att jag har ju valt ut att åka hit för att titta på den i verkligheten, säger han.
Oavsett utfall så kommer Ann-Charlotte Agerhem att få information om skåpet. Hon tycker att det var väldigt roligt att Rickard Thunértog sig tid att komma och titta.
Inspelningarna av Antikrundan började den 20 augusti i Stockholms stadshus. Den 29 augusti kommer de till Lokverkstan i Motala.