När M+S-samarbetet brast i november slutade det med att flera S-politiker i Vadstena lämnade sitt parti och blev politiska vildar.
– Att fem partilösa valde att sitta kvar i kommunfullmäktige, kommunens högsta beslutande organ, är i sig problematiskt eftersom de därigenom inte har något ansvar gentemot vare sig parti eller väljare, säger Eva Mattsson.
Men där är lagen tydlig – en ledamot får sitta kvar på sin plats även utan parti.
Det som nu utreds av förvaltningsrätten är vad som hände sedan, under fullmäktiges extrainsatta möte den 7 januari när hundratals politiska poster i Vadstena återkallades och valdes om.
– Kommunen använde en felaktig mandatfördelning vid beräkningarna inför de nya valen. Konsekvensen blev att S tappade 40 av 45 förtroendeuppdrag i nämnderna. De gick i stället till partilösa, KD och M, menar hon.
Eva Mattsson trycker på att ett minoritetsstyre inte kan ta tillbaka politiska uppdrag, men att det gjordes genom att M, KD och de fem partilösa bildar en så kallad teknisk valsamverkan, ett samarbete som kan ge fördelar när den politiska makten fördelas.
– Den bygger på att en valsamverkan kan ske mellan enskilda ledamöter och partier, vilket är felaktigt, säger hon.
Problemet, enligt Eva Mattsson, är att de vildarna behandlas som ett parti under namnet "Oberoende". Hon tolkar lagen som att det bara är partier med mandat som får ha valsamverkan med varandra.
Hon menar också att kommunens beslutat utifrån en felaktig mandatfördelning. S fick mer än var femte röst i valet 2022 och därmed åtta mandat. Nu har de tre.
– Det kan jämföras med att manipulera ett valresultat. Det blir väldigt allvarliga konsekvenser om 20 procent röstar på S och de idag företräds av fem förtroendemannaposter i nämnderna, i stället för de tidigare 45. Det är en fråga om demokrati.
Jämförelsen med manipulation av valresultat slår kommunstyrelsens ordförande Peter Karlsson (M) bestämt ifrån sig.
– Jag förstår inte vad hon menar med det. Hon har kanske påverkats av händelser i USA, där vissa personer har uppfattningen att valresultat manipuleras, men jag kan garantera att i Sverige och Vadstena manipulerar vi varken valresultat eller något annat, säger han.
Han håller inte heller med om att den nya fördelningen av platser i kommunfullmäktige skulle vara olaglig.
– Men vi får invänta svaret från förvaltningsrätten.
Hur lagen ska tolkas är inte självklart i en situation som den i Vadstena, menar Peter Karlsson.
– Svaret är inte givet, men man måste hantera det här på ett praktiskt sätt. Min uppfattning är absolut att man kan ingå en sådan här valteknisk samverkan.
Kommunen frågade experter och fick enligt Peter Karlsson rådet att kommunens politiker behövde hitta en lösning på situationen.
– De var mycket tydliga med att det krävs en politisk tolkning för att lösa situationen som uppstod. Den tolkningen och det ansvaret tog jag.
Låg någonsin någon annan tolkning än din på bordet?
– Nej.
Det är ett problem, menar Eva Mattsson. Enligt henne har Peter Karlsson och kommunstyrelsen redan fastställt en ny fördelning när tjänstemännen fick i uppdrag att utreda Vadstenas politiska situation inför fullmäktigemötet i januari. I det förslaget får "oberoende" fem av de tidigare S-mandaten medan S själva bara behåller tre.
– Man ger egentligen inte tjänstemännen rätt att utreda frågan förutsättningslöst, säger hon.
Men Peter Karlsson menar att det inte fanns något annat sätt att räkna på.
– Det är politiska förhandlingar som ligger bakom hur fördelningen blir i fullmäktige. Det var säkert fler än jag som räknade på hur man kunde skapa majoritet, eller den största minoriteten. Det här blev utfallet. Nu har ju den nya grupperingen, Oberoende S, som de kallar sig, sagt att man vill föra traditionell socialdemokratisk politik. Jag tror att det här är mycket mindre problematiskt för väljarna än för partiet Socialdemokraterna, säger han.
Kan du förstå att det kan ses som problematiskt att ett parti som mer än var femte Vadstenabo har röstat på genom din tolkning förlorar nästan alla sina förtroendeposter i kommunen?
– Självklart har jag tänkt mycket på detta och hur Vadstenaborna ser på det. Men väljarna röstar på de personer som finns på ett partis lista.
Eva Mattsson har även synpunkter på hur ersättare kallas in om någon inte kan vara med på ett möte och anser inte att partilösa ska kunna utse sina ersättare.
Hon vänder sig också mot att kommunen använder begreppet "partisplittring" och menar att det som skett i Vadstena är medlemmar som har hoppat av.
– Man kan kalla det vad man vill, men faktum är att Socialdemokraterna i Vadstena har inte haft förmåga att hålla ihop sitt parti och har uppenbarligen splittrats, säger Peter Karlsson.
Eva Mattsson har tidigare varit ordförande för Vadstenas kommunrevision. Innan dess var hon aktiv politiker i Konsensus. Men anmälan gör hon som privatperson och hon säger att det inte finns någon koppling till hennes politiska bakgrund.
– Jag är politiskt intresserad, men partipolitiskt aktiv var länge sedan jag var. I det här fallet anser jag att alla partier som deltog i att rösta fram beslutet är ansvariga.
Vad händer om förvaltningsrätten skulle komma fram till att det här är okej?
– Då kommer jag naturligtvis att överklaga till kammarrätten.