Radiosnack. Albin Ödberg i Motala AIF gästar Sportsnack-poddens avsnitt 154. Vi pratar Maif nu och då och vi pratar musik där Ödberg med Zyndicate på fredag släpper låten "Hey girl".

Sportsnack

Maifspelaren släpper låt på fredag, berättar om återkomsten

35 min22 juli 2025

Än en gång är Albin Ödberg tillbaka i Motala AIF. I MVT-podden Sportsnacks avsnitt 154 berättar han om både musiken och fotbollen. 

På fredag släpps låten "Hey girl" med Zyndicate. Dagen efter är det genrep i Åtvidaberg inför Maifs division 2-höst där Ödberg tror att Maif kan ta hem det.

– Vi har ett hungrigt lag med många taggade spelare. Sedan gäller det att spela som ett vinnande lag, det behöver inte alltid se så bra ut, säger 28-åringen.

Albin Ödberg är företagare och driver ett skivbolag och ett marknadsföringsbolag. Han beskriver sig som gitarrist i ett band som spelar country. Det han gjort i Thailand vill han inte berätta jättemycket om, men mer då om Zyndicate som är i färd med att släppa sin första låt.

I fotbollen berättar Ödberg om varför han än en gång kommit tillbaka till Maif. Det blir sjätte säsongen nu han fullföljer sedan tränaren Christer Persson värvade honom till söderettan 2020. Ödberg har haft både framgång och motgång under sina Motalaår.

Sportsnack är MVT:s podd som leds av Jens Bollius. Senaste gäst är Maifs spelare Albin Ödberg.
Sportsnack är MVT:s podd som leds av Jens Bollius. Senaste gäst är Maifs spelare Albin Ödberg.