Agne Bergvall: "IFK är på en ny nivå"

Samtliga spelare i IFK Motala är bättre än vad de var för ett år sedan. Det menar Agne Bergvall som sedan ett år tillbaka hjälper IFK.

Enligt Agne Bergvall, här med IFK:s klubbchef Pär Beckne, så är samtliga spelare i IFK Motala bättre, sett ur ett fysilogiskt perspektiv, nu än vad de var vid samma tid i fjol.

Enligt Agne Bergvall, här med IFK:s klubbchef Pär Beckne, så är samtliga spelare i IFK Motala bättre, sett ur ett fysilogiskt perspektiv, nu än vad de var vid samma tid i fjol.

Foto: Thomas Augustsson

Bandy2020-04-22 16:00

IFK Motala tog den gångna säsongen tre poäng mer i elitserien än vad de gjorde säsongen före. Men till skillnad mot den säsongen så förlorade de den här gången åttondelsfinalen mot Vetlanda. 
Kan man då säga att de var bättre den här säsongen? Frågar man fystränaren, Agne Bergvall, som jobbat med IFK sedan förra våren så blir svaret ett tveklöst ja. 
– Det är inte alltid så att man kan koppla fysiologiska förbättringar till utveckling i sportsliga resultat. Men när vi gjorde avslutningstesterna för en tid sedan så hade alla blivit bättre inom alla områden som vi mätt, säger Bergvall. 

De resultaten innebär att spelarna i IFK går in i försäsongsträningen på en högre nivå än i fjol. Vilket Bergvall menar visar att de lyckats göra det som krävs för att bli bättre över tid. 
– Långsam kontinuerlig utveckling är det viktigaste om man vill komma hela vägen. Det är som en trappa där man tar ett steg i taget. I många fall, inom lagidrott framförallt, så tränar man hårt och bygger upp fysiken under försäsongen. Sen när säsongen börjar så släpper man fysen och tränar bara grenspecifikt. Då tar man inte de här stegen utan är kvar på samma platå som man började på när säsongen är slut, säger Bergvall. 
Han fortsätter: 
– När det gäller IFK så har de hållit ihop det otroligt bra under säsongen och är nu på nästa platå. Mattias (Sjöholm) Hageborn (Andreas) och hela gänget har varit otroligt duktiga. Så nu börjar de på en ny platå och kan nu ta nästa steg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!