Thorsson är nu beredd på att det inte blir något spel den här säsongen.
– Det är ingen idé att spela något. Det är bättre att få en ordentlig försäsong inför nästa säsong, säger han.
Johan Thorsson försöker att vara med på IFK:s träningar så mycket han kan, men det blir mest att skjuta på målvakterna.
– Jag åker mest och glider. Jag får värk efter en halvtimme, säger han under lördagsmatchen mot Lidköping.
Efter nyår ska han ta bort tre skruvar från foten och benet. Därefter måste det läka ihop ordentligt. Sedan är säsongen snart slut.
– Jag måste ju få matchträning och hinna träna i kapp också. Det finns risker med att spela för tidigt och det är det inte värt. Jag behöver inte stressa heller nu när Olle (Nordlund) kommer tillbaka, säger 28-åringen.
En jobspost för IFK är också att backen Johan Riddarström ska åka på semester med familjen till Vietnam. Han blir borta 18 december till 4 januari. Resan gjordes upp och godkändes när Riddarström skrev på för IFK före säsongen.
Unge Anton Lindvall kommer tillbaka från Åtvidaberg, men han kommer till en början att spela med B-laget.