Motalakillen gick långt i jätteturnering i Finland

Ballmaster Open i Helsingfors är en av Europas mest prestigefyllda och största tävlingar. Där kunde Elliot Moulin från Motala konkurrera.

Elliot Moulin, 20 år, satsar på bowling i Motala. Med världselit som konkurrens kom han på 14:e plats i Ballmaster open i Helsingfors. 33 serier slogs på en långhelg.

Elliot Moulin, 20 år, satsar på bowling i Motala. Med världselit som konkurrens kom han på 14:e plats i Ballmaster open i Helsingfors. 33 serier slogs på en långhelg.

Foto: Privat

Bowling2025-01-18 11:00
undefined
Elliot Moulin siktar högt på sin bowling. I Motalas nya elittävling i mars finns han med.

Drygt 500 bowlare, varav majoriteten av Europas bästa spelare, startade i Finland. Åtta svenskar tog sig vidare, bland annat Elliot Moulin som slutade på en 14:e plats totalt.

Det var överraskande bra av Baltzarprodukten som spelar i elitserien med Kaskad hemma i Sverige.

– Det var väldigt hög nivå på tävlingen, säger han efteråt.

Elliot Moulin är 20 år och fostrad i Team Baltzar. Han bor i Motala och tränar varje dag i hemmahallen. En dag i veckan åker han till Norrköping och tränar med sitt elitserielag Kaskad som han hoppas ta till SM-slutspel och kanske SM-guld i vår.

Elliot Moulin var nära att plats i svenska laget till U21-VM förra året. Stenhård konkurrens där också. Nu går han upp som senior.

– Jag vill bli en stor spelare internationellt, säger han.

I Helsingfors var stora delar av Europaeliten och även USA-proffs med. Elliot Moulin, med tvåhandsfattad spelstil som många yngre spelare har, behövde från kvalet spela totalt 33 serier på en långhelg för att ta sig till finalen med 16 spelare och den slutliga finalstegen. 14:e plats i denna miljö är en oerhört bra placering. I sitt första kvalspel tog han sig inte in i tävlingen, men gjorde nya försök.

Förklaring till ditt fina spel?

– Stenhård träning, säger Elliot som har sin pappa Petri Hooli som tränare.

Elliot Moulin säger att han vill bli så bra han kan och han kan ses spela på hemmaplan när Motala arrangerar sin nya elittävling i slutet av mars. Då är han anmäld till spel i Motala bowlinghall.

– Jag hoppas vinna då, säger 20-åringen.

undefined
Elliot Moulin från Motala vill bli ett stort namn internationellt. Han tränar varje dag.
undefined
Elliot Moulin, 20 år, satsar på bowling i Motala. Med världselit som konkurrens kom han på 14:e plats i Ballmaster open i Helsingfors. 33 serier slogs på en långhelg.
undefined
Elliot Moulin från Motala gjorde det bra i Ballmaster open i Helsingfors. En 14:e plats togs bland 500 startande bowlingspelare.
Karta: Motala Bowlinghall
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!