– Vi jobbade tillsammans, skönt att få vinna. Det var jobbigt i andra, men vi höll ut, pustade 15-åriga spelaren Isa Lindman.
Isa Lindman gjorde 1–0 och comebackande 27-åringen Emelie Johnsson 2–0. Eneby reducerade genom Filippa Karlberg i andra halvlek, men kom inte närmare.
– Fantastiskt skönt med seger. Vi ligger bra i försvarsarbetet och får in Eneby i korridorerna som vi vill. Men vi har 17–5 i chanser så anfallsspelet kan vi utveckla lite mer, säger Borentränaren Marcus Egnell.
Boren passerade nu Skeninge i tabellen och möter just Skeninge borta på söndag. En ny viktig match för bottenstriden där Boren just nu är över strecket.
Klart att det betyder mycket för ett talangfullt lag att få in rutin i Överstam, Johnsson och Madeleine Andersson som också tränat med Borenlaget.
– Tjejerna är duktiga, men kan behöva lite trygghet. Vi äldre kan skrika i och hålla det uppe om det blir pressat, säger Emelie Johnsson.
– Det var stor skillnad nu, en bra hjälp, tackade Isa Lindman.