Bif klev upp på tronen

Kristberg brukar vara bäst i Borensberg. Men på torsdagskvällen hoppade Bif upp på tronen med besked.

MÅLSKYTTARNA. Borensberg vann med hela 6–0 i division 5-derbyt och här är målskyttarna. Utbytte August Turi gjorde två mål, och Jonathan Beganovic, Albin Croné, Martin Ström och Rune Kindahl Hepper var sitt mål.

MÅLSKYTTARNA. Borensberg vann med hela 6–0 i division 5-derbyt och här är målskyttarna. Utbytte August Turi gjorde två mål, och Jonathan Beganovic, Albin Croné, Martin Ström och Rune Kindahl Hepper var sitt mål.

Foto: Jens Bollius

FOTBOLL2017-05-25 22:25

Borensbergslaget var ofint att vinna med hela 6–0 (4–0) i division 5-derbyt på Björkhagavallen intill riksvägen norrut mot Tjällmo. Det var som Borensbergs IF:s supportrar sade på bilparkeringen i skogen efter matchen: "Det här var framtiden som besegrade dåtiden..."

– Vi har hetsat upp oss så mycket inför de här derbyna tidigare, men nu tog vi det som vilken match som helst, säger Rune Kindahl Hepper, en av Bifs målskyttar.

Tidigare har Kifs rutinerade, men lite åldersstigna, lag alltid tänt till mot Bif. Enligt uppgift har Bif bara vunnit två gånger på 15 år mot Kristberg. Dock en hel del kryss har det blivit genom åren. Men framför allt på Bergvallen brukar Kif vinna.

– Vi har ett passningsspel nu och har hittat ett spel, säger Jonathan Beganovic om Bif.

– Vi är 30 man på träningarna, förklarar lagkamraten Martin Ström.

Borensberg var också på träningsläger i Barcelona på försäsongen och tiden tillsammans börjar ge frukt.

– Kontrollerat. Vi var bättre på alla positioner. Klasskillnad, sade Biftränaren Ibrahim Beganovic efter derbyt.

I Kristberg var det inga muntra miner efter hemmaraset.

– Vi var taggade innan, men gör en skitdålig match. Vi försöker komma i gång efter halvtid, men då seglade ännu en långboll in. Vi hade svårt med deras fysiska spel, var lite för tama, tycker Kristbergs tränare Rikard Rönnels.

Borensberg kan nu efter två trepoängare i veckan blicka lite uppåt, medan Kristberg får blicka åt andra hållet i tabellen.

Målen, Borensberg: August Turi 2, Jonathan Beganovic, Albin Croné, Martin Ström, Rune Kindahl Hepper.

Publik: Cirka 200.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!