Allsvenska lag möts i Motala – AIK kommer till stan

Det blir storfotboll på Idrottsparken på lördag. De allsvenska lagen Öster från Växjö och AIK från Stockholm möts i en träningsmatch hos Maif.

Idrottsparken står värd för fin träningsfotboll på lördag, Öster mot AIK. Två allsvenska lag är gäster hos Maif.

Idrottsparken står värd för fin träningsfotboll på lördag, Öster mot AIK. Två allsvenska lag är gäster hos Maif.

Foto: Peter Calén

Fotboll2025-03-10 12:00

Maif arrangerar matchen som en del av sitt samarbete med Östers IF.

– Jätteroligt. Det kommer supportrar från båda lagen. Vi hoppas på minst tusen personer på matchen, säger Maifs klubbchef Elias Hanna.

Hur kommer det sig att ni får den här matchen?

– Bra faciliteter och vi ligger halvvägs. Bra samarbete med Öster, säger Elias Hanna.

AIK under Stuart Baxter spelade på Björkhagavallen i Kristberg år 2000. Den 26 juli besegrades Motala AIF med 4-1 (2-0) på Björkhagavallen.

Det var 850 åskådare på plats, vilket då var ett nytt publikrekord på Björkhagavallen.

AIK-målen gjordes av Nebojša Novaković (2), Christer Mattiasson och Andreas Alm. Maifs mål av Daniel Leinar.

Öster tränade i fjol på Idrottsparken, när de var på väg till superettanmatch mot Sandviken, och har på 2000-talet mött Maif på arenan. Maif med Arsim Gashi vann med 3-1 i söderettan 2008.

Om ett par veckor startar allsvenskan där Öster är nykomling. AIK siktar som vanligt högt.

Klockan 14 är det matchstart på lördag 15 mars på Motala IP.

undefined
Idrottsparken står värd för fin träningsfotboll på lördag, Öster mot AIK. Två allsvenska lag är gäster hos Maif.
Karta: Motala IP
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!