– Det är ju lite av LSW:s grej det där med cuper. Det är något speciellt för spelarna har jag känt. Då vill de lite extra, säger LSW-tränaren Pierre Walfridsson inför åttondelsfinalen i Danske bank cup i kväll.
Då gästar Norrköpingslaget Smedby Norra IP och frågan är om LSW ska kunna rubba dem. Walfridsson ser inte att det skulle vara omöjligt.
– Jag vet att de inte har vunnit en gräsmatch på flera år. Så vi kan ha en liten fördel av underlaget. Sen brukar de stå högt med backlinjen så kan vi hålla defensiven så kanske vi kan kontra in något mål. Dessutom så har vi ju två bonusstraffar. Vi ska försöka bjuda upp till match. Men alla vet ju att det inte kommer bli lätt. Smedby är ju ett bra lag och spelar i division 2. Men det är ju lite det som är tjusningen med de här cupmatcherna. Att se om lagen i de lägre divisionerna kan utnyttja lagen högre upp.