Maif studsade tillbaka med besked i Vänersborg

Två raka förluster fick räcka. Borta mot Vänersborg FK studsade Motala AIF tillbaka med besked när de vann med 4-1 (3-1) och tog med sig tre poäng.

Granit Hana har gått mållös av planen i några matcher. Men mot Vänersborgs FK visade han sitt målsinne och gjorde två mål när Motala AIF studsade tillbaka i vinnarspåret och vann med 4-1.

Granit Hana har gått mållös av planen i några matcher. Men mot Vänersborgs FK visade han sitt målsinne och gjorde två mål när Motala AIF studsade tillbaka i vinnarspåret och vann med 4-1.

Foto: Jens Bollius

Fotboll2025-06-22 19:47

– Vi har pratat om det i veckan att vi inte var nöjda med våra två senaste matcher utan ville studsa tillbaka. Det får man väl säga att killarna visade att de ville göra idag. Det var riktigt bra gjort av grabbarna, säger Maif-tränaren Jesper Beurling belåtet några minuter efter slutsignalen i Vänersborg. 

Inledningsvis hann möjligen Beurling bli orolig för att den negativa trenden skulle fortsätta. För redan efter tre minuter tog sig Vänersborg igenom och gjorde 1-0. 

– På något sätt ställer vi till det lite för oss i början och de får ett tidigt ledningsmål. Men killarna tar sig samman och efter det spelar vi riktigt bra, säger Beurling. 

Granit Hana, som gått mållös från de senaste matcherna, visade att målsinnet är intakt genom att sätta två bollar i nät före paus. Det första med pannan och det andra från straffpunkten på tilläggstid. Och som det inte vore nog med det hann Moustafa Benshi hålla sig framme och göra 3-1 för Maif innan paussignalen ljöd. 

– Sen spelar vi av matchen på ett bra sätt i andra halvlek och gör även ett mål till. 4-1 kanske inte matchen helt. Men vi är det klart bättre laget, säger Beurling. 

Isak Karlmark gjorde Maifs fjärde mål och noterbart är att även det kom på tilläggstid. 

Smolken i glädjebägaren för Maif var att Axel Qvist fick kliva av i första halvlek med en lårskada. 

– Han drog baksidan. Så min gissning är att han spelat färdigt för vårsäsongen. Det är tyvärr sånt som händer, säger Jesper Beurling. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!