Maifbacken: "Det här är bara början"

Första segern i åttonde omgången. Frågan är nu om det var en tillfällighet. Eller? "Jag tror vi ångar på nu, det här är bara början", säger Motala AIF:s mittback Jesper Merbom Adolfsson.

Spelarna Oliver Bergman, Jesper Merbom Adolfsson och Almin Masic är redo för fredagens träning. Nu väntar en ny bortamatch i ettan på söndag, mot Lunds BK. En match som sänds på mvt.se.

Spelarna Oliver Bergman, Jesper Merbom Adolfsson och Almin Masic är redo för fredagens träning. Nu väntar en ny bortamatch i ettan på söndag, mot Lunds BK. En match som sänds på mvt.se.

Foto: Jens Bollius

Fotboll2020-07-17 21:00

1-0 borta mot Lindome i onsdags var riktigt viktigt för Maif. Nu vet laget att det kan vinna även i ettan.

– Vi gör en taktiskt perfekt match och gör vårt jobb. Efterlängtat att få vinna för hela truppen, säger Jesper Merbom Adolfsson.

Är det så stor skillnad mellan tvåan och ettan egentligen? Vad skiljer?

– Det är bättre spelare och bättre lag som vi möter. Annars är det ingen skillnad, tycker mittbacken.

Vad tror du nu om Lundresan?

– Om vi gör det vi kommer överens om och följer vår matchplan så kan vi vinna, säger Merbom Adolfsson.

I Maifs lag är åter Ivan Rako och Albin Zidaric uttagningsbara efter diverse skador. Albin Ödberg är fortsatt obrukbar på grund av ljumskproblem och Benjamin Tannus är avstängd efter att ha fått sin fjärde varning i Lindome. I övrigt är alla tillgängliga för spel. Laget tas ut efter lördagsträningen.

Benjamin Tannus får se bortamatchen mot Lund, den sista inför uppehållet, på tv. Han ser framåt och tror att segern i veckan kan vara en vändning.

– Vi har fått energi och självförtroende nu som vi tar med oss, säger skåningen.

Lund är ett topplag, men förlorade senast med 0-4 mot Värnamo efter att ha åkt på tre omställningsmål. Lunds trupp är intakt, sånär som på någon småskada.

– Hårt jobb gäller i alla matcher och vi vill avsluta positivt inför uppehållet. Det vill Motala också så det blir viktigt, säger Lunds tränare Anders Grimberg.

Efter söndag har Maif tio dagar ledigt och återsamlas 30 juli. Det spelas träningsmatch mot Sylvia 1 augusti och sedan blir det höstpremiär i ettan hemma mot Torn, ett annat Lundalag, 8 augusti.

– Lund är ett bra kollektiv med bra spelare. De är i toppen av en anledning. Men ingen omöjlig uppgift, säger Maifs tränare Christer Persson inför våravslutningen.

Erik Moberg, förre Maifspelaren som bor i Motala, har Maif kontakt med. Men det låter inte nära en kontraktspåskrift för Moberg som rehabat sig tillbaka efter knäskada i år. Moberg har meriter från Åtvidaberg, Örebro, Viborg och Jönköpings Södra och skulle vara ett fint tillskott. Men det handlar om ekonomi där Moberg måste göra mer i Maif, eller jobba vid sidan om.

– Det är en stor lönepost när vi redan ligger back, säger Maifstyrelsens Elias Hanna.

Alla seriematcher med Motala AIF i ettan går att se direkt på MVT:s sajt. Sändningen från Lund på söndagen startar 13.55. 

Karta: Motala IP
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!