Motalakillen om succén med Elfsborg: "Inget är omöjligt"

Han är lite av en lokal Zlatan. Motalagrabben Ahmed Qasem, 21, ler åt jämförelsen. Uppväxten på Ekön är han stolt över att berätta om.

2024. Succé i nya hemstaden. Ahmed Qasem möter Sporten intill de vackraste delarna av Borås, intill Viskan och Stadsparken. Med Elfsborg spelar han i höst och vinter gruppspel i Europa league, det största den anrika klubben varit med om.

2024. Succé i nya hemstaden. Ahmed Qasem möter Sporten intill de vackraste delarna av Borås, intill Viskan och Stadsparken. Med Elfsborg spelar han i höst och vinter gruppspel i Europa league, det största den anrika klubben varit med om.

Foto: Jens Bollius

Fotboll2024-09-14 09:00

– Vännerna på Ekön är en stor del av mig. Sedan vill jag ju nämna Maif. Det var där jag utvecklats mest, säger Ahmed när vi hälsar på honom i Borås.

Ekön är Ahmed Qasems "Rosengård" och det var i lägenheten där som han delade rum med två bröder, lillebror Abodi som nu spelar i Maifs A-lag och storebror Khaled som nu finns i Sleipner i Norrköping.

– Vi har gjort så mycket tillsammans, spelat fotboll och sprungit runt. Där har jag lagt mest tid när jag växte upp, säger han.

Pappa Ihab hade tidigt fostrat sina barn i fotbollens anda. Alla de tre äldsta bröderna har spelat för Sveriges ungdomslandslag.

– Jag har varit på Eköns plan redan när de varit ett år gamla, säger han och fortsätter:

– De har kämpat, det är därför det gått bra. De är seriösa och allvarliga med sin fotboll. Jag vill bara att de ska få komma vidare och göra det bästa, att de ska kämpa, men det ska inte vara med stress, för det är inte bra i fotboll. 

Hur har du varit som idrottsförälder?

– Jag har sett deras talang. Fotboll i blodet. Jag har alltid försökt prata med dem. Ibland är vi inte överens, men ibland lyssnar de. Det gäller att jobba hårt och de är starka. Jag ser också att de hjälper varandra, säger Ihab.

Minns du något särskilt om just Ahmed?

– Jag minns mycket. Han var snäll, och duktig på att klättra. Jag kommer ihåg när han och en kompis skulle se Khaled spela i Borensberg. De cyklade dit på den farliga bilvägen. Polisen tog upp dem och fick skjutsa hem dem, säger Ihab och ler.

undefined
2009. Ahmed Qasem var här sex år gammal. Snällt barn som var duktig på att klättra, säger pappa Ihab Qasem.

Om Ekön säger Ahmed att det finns en gemenskap där han är uppvuxen som gjorde att man ville vara ute hela tiden.

– Min uppväxt på Ekön var det som satte grunden till den människan jag är idag. Jag lärde mig att borra ner huvudet och kämpa. Jag var ute hela dagarna där vid spontanidrottsparken. Vi gjorde allt möjligt, allt från att spela fotboll hela dagen till att sitta på en bänk och driva med varandra. Ibland fick vi för oss att göra lite hyss, men de detaljerna kan vi skippa, säger 21-åringen och ler.

Khaled Qasem, tre år äldre än Ahmed, minns den roliga tiden, där det var tjafs men på ett positivt sätt mellan bröderna. De kunde ryka ihop, men det var mest tävlingsjargong och ingen osämja. De hängde ihop i vardagen.

– Vi utvecklade varandra. På sommaren kunde vi spela från 12 och till 20-21 på kvällen, tills mamma fick hämta in oss.

Det var spontanfotboll i kvarteret och framför allt spelade bröderna Qasem med äldre kamrater.

– Ahmed märktes redan då när han var yngre än andra, säger Khaled som inte är förvånad över att Ahmed nått landslag och blivit tongivande i allsvenskan och ett svenskt Europalag.

– Elfsborg spelar fin fotboll och jag såg att det skulle gå bra. Sedan vet jag vad Ahmed går för, säger storebror.

Vad är hemligheten med hans storhet?

– Jag tror att det är disciplin, att han gjort rätt val. Han tänker fotboll 24/7 och är hela tiden en fotbollsspelare. Han har gjort rätt prioriteringar för att lyckas.

undefined
2022. Ihab Qasem på ett julkort 2022 med sina fyra fotbollssöner Khaled, Ahmed, Abodi och Adem. "De har kämpat och varit seriösa", sade pappa Qasem.
undefined
2024. Ahmed Qasem hemma på Boren cup ihop med lillebröderna Adem och Abodi. Ahmed är ofta i Motala.

När vi möter Ahmed i Borås, där han bott sedan 2021 och nu är inne på fjärde säsongen i Elfsborg, lyser han upp när Ekön kommer på tal. Hassan Hassan, nu i LSW, nämns som en nära vän och han nämner också en rad A-lagsspelare i Maif. Det är många som hjälpt honom och inspirerat. Som stöttat honom både på och utanför planen.

Han nämner ytterligare en "brorsa", Mille Hamasaid som mest är känd i Motala som futsalklubben MFK:s grundare.

– Jag har känt honom sedan jag var liten. Han har varit med mig sedan Maiftiden och gett support och tips. Med i både med- och motgång. När jag var skadad fanns Mille där, säger Ahmed.

undefined
2023. Ahmed Qasem med sina fotbollskompisar i Motala, i Motala futsalklubb. Mille Hamasaid, till höger om honom, ser han som en "storebror".

Det var när Ahmed var 15 år som han träffade sin Stella som han nu är sambo med i Borås. Stella Kolbrink-Blomberg tränade friidrott på Idrottsparken samtidigt som Ahmed tränade fotboll. Maifarna kom i prat med varandra och på den vägen är det. Nu spelar Stella innebandy i sjuhäradslaget Fristad och jobbar på Ica Maxi i Borås.

– Jag har aldrig jobbat, inte ens ett sommarjobb har jag haft. Jag vet inte hur det är. Jag har bara spelat fotboll, säger Ahmed och ler åt sig själv.

Som 15-åring fick han chansen att debutera i Maifs A-lag och han tackar äldre spelare i laget som tog hand om honom. Plus tränaren Christer Persson som tog upp honom då och tog med honom till Elfsborg 2021.

undefined
2018. 15-årige Ahmed Qasem imponerade med sin teknik och respektlöshet när han gjorde A-lagsdebut som 15-åring i Maif.
undefined
2019. Hösten 2019 nådde Maif division 1 i kavaj. På bilden ses spelarna Simon Karlsson, Jesper Merbom Adolfsson och Ahmed Qasem tillsammans med lagledaren Kenny Ljungkvist.
undefined
2020. Ahmed Qasem målskytt i division 1 för Motala AIF 2020. Efter den säsongen gick han till Elfsborg.

Nu är Persson ute på ett skotskt äventyr i Aberdeen som inlett med segrar i skotska ligan. Det har Ahmed koll på, han och Christer pratar ofta. De har en bra relation.

– Christer är en mentor för mig. Vi hörs av. Jag vet att han mår bra och trivs. Det är sånt vi pratar om, hur vi mår, och det är roligt att det går så bra för honom där, är stolt över det, berättar Ahmed.

Han trivs bra i Borås, även om det inte finns någon strand på sommaren att bada på, som Varamon, paradiset på cykelavstånd från Ekön.

– Jag trivs verkligen här, är hemma. Det är bara när jag saknar familjen som jag saknar Motala. Vi umgås i laget och ibland fikar vi här, ibland åker vi in till Göteborg.

undefined
2024. Ahmed Qasem var spelledig i helgen från allsvenskan och passade då på att komma hem till Motala. Här i ungdomsparaden när Maif vann mot IFK Skövde med 1-0.

Motalakillen har kontrakt med Elfsborg i två och ett halvt år till. Härom året förlängde han sitt ursprungliga kontrakt ytterligare. 

Hur kommer det sig att det inte blev IFK Norrköping för en östgöte som du?

– På akademitiden var de intresserade, men jag tackade nej. Sedan var de sena på bollen senare, då låg Elfsborg före. Det var ett bättre alternativ.

Ahmed var uttagen till U21-landslaget nu under uppehållet i allsvenskan, men tackade nej för att spara sig inför den tuffa hösten och vintern som väntar med Elfsborg. Han hade en skadekänning. Annars har han varit med tidigare i det blågula U21-laget som är ett framtidslag under Jon Dahl Tomassons A-landslag.

– Jag har haft skador och väljer återhämtning nu, säger han inför en period då det kan handla om två matcher i veckan.

undefined
2024. På torget i Borås, i bakgrunden den majestätiska tingsrättsbyggnaden, blir Ahmed Qasem igenkänd av fans på stan.

Motala AIF följer stolt Ahmed framfart, han är en stor stolthet för klubben. Qasems väg till toppen, där han valde Maifs akademi och även valde att stanna kvar i Motala när han började gymnasiet, vill man att de ungdomar som vill satsa nu ska titta på.

Ahmed följer å sin sida Maif så mycket han kan, ofta via teven och ibland på plats. Han kom hem förra veckan och gick bland barnen i ungdomsparaden när Gösta Löfgrens läktare invigdes. Han fick se Maif slå serieledande IFK Skövde med 1-0.

– De har gjort en jättefin vändning på sin säsong, säger Elfsborgsproffset.

undefined
2024. Ahmed Qasem skriker ut sin lycka efter segern mot Rijeka hemma. Nu väntar ännu större matcher.

När det går bra börjar förstås snacket gå om flytt utomlands. Det hör till i storfotbollen. Det finns alltid ett intresse, mer eller mindre.

Ahmed säger också att han inte nått slutmålet, han drömmer om att spela VM för Sverige och spela i Champions league. Han säger att han är svag för italiensk fotboll på frågan om vilken liga han skulle vilja gå till.

– Klart att det skrivs när det går bra. Men jag lever i nuet och blickar inte framåt. Om det kommer en flytt så kommer det. Nu är det Europa league som vi prioriterar, säger 21-åringen.

undefined
2024. Elfsborgs startelva i kvalet mot Molde i Norge: Isak Pettersson, Timothy Noor Ouma, Sebastian Holmén, Terry Yegbe, Buhari Ibrahim, Besfort Zeneli, Jalal Abdullai, Simon Hedlund, Niklas Hult, Michael Baidoo och Ahmed Qasem.

Om Elfsborg säger Ahmed att han och laget jobbat metodiskt. Både under Jimmy Thelin och nuvarande tränaren Oscar Hiljemark. Testet som ytterback var bara tillfälligt och nu spelar Ahmed offensivt som en av de tre längst fram. Det roteras och nummer 18, som är Ahmeds nummer, kan spela på flera positioner.

Redan har han tagit SM-silver, snuvades knappt av Malmö FF förra säsongen, och JSM-guld, tongivande i finalsegern mot Öster, och att nu spela gruppspel i Europa league är det största som hänt i klubbens historia. Det blir mäktigt att möta lag som Tottenham, Galatasaray och Roma. I Borås hyllas stadens lag för att det går historiskt bra.

Ahmed Qasem är samtidigt den störste spelare Motala fått fram sedan Gösta Löfgren. Europa league, med dess pengar och stora arenor och intresse, är det som gör att han passerar Jonnie Efraimsson, även om Efraimsson för den skull aldrig kommer att bli bortglömd för det han gjorde både lokalt och i större lag, med bland annat en A-landskamp mot Norge.

– Jag har tagit ansvar och fått ansvar, säger Ahmed som förklaring till utvecklingen de senaste åren.

Han har ärvt ödmjukheten som Motalafotbollen fick uppleva med populära profiler som Löfgren och Efraimsson. Han ler när vi berättar att ska han bli allra störst måste han vinna Guldbollen och spela VM för Sverige. Den ribban är hög.

undefined
2024. Ahmed Qasem gjorde avgörande insatser för Elfsborg mot både Rijeka och Molde när laget gick vidare i Europa league.

Att slå ut kroatiska Rijeka och norska Molde, där Ahmed gjorde segermålet borta, har gett Elfsborg råg i ryggen inför det fortsatta Europaspelet. Det var en njutning att med laget följa lottningen till det nya upplägget för cuperna där det handlar om åtta enkelmöten i stället för en fyrlagsgrupp med dubbelmöten.

– Det var bara jubel när vi fick se motståndarlagen. En erfarenhet för både klubben och laget, säger Ahmed och nämner Tottenham som det kvalitativt bästa laget, det svåraste sportsligt, men att han ser fram emot att uppleva kulturen och publiktrycket mot Galatasaray i Istanbul. Då kommer det att koka.

Vilket lag av dessa skulle du helst själv spela för?

– Roma. Jag är svag för italienska lag och italiensk fotboll, säger han inför "Bustermötet" i Borås i oktober.

Elfsborg är överlägset lägst rankat av alla lag i Europa leagues gruppspel. Men inte slaget på förhand.

– Det är elva mot elva och allt kan hända. Inget är omöjligt, vi kan gå för det, säger Ahmed.

Mot Molde i den sista och avgörande playoff-matchen var det ett helt gäng från Motala som hejade fram Ekönsonen på Borås arena.

– Kul att de kommer att få se ännu bättre matcher nu. Kul att de kommer, säger Ahmed om polarna som han åker på semester med när det är ledigt från det enda jobbet han haft, det som fotbollsproffs.

undefined
2024. Ahmed Qasem och Niklas Hult jublar i Elfsborgs kvalseger hemma mot kroatiska Rijeka. Nu väntar ännu större lag att möta.
undefined
2024. Ahmed Qasem trivs i Borås där han bor i centrum med sambon Stella som också är från Motala.
undefined
2024. Ahmed Qasem i grönskan och bland blommor i det sköna centrala Borås. Här lever han sin fotbollsdröm.
undefined
2024. Ahmed Qasem från Ekön har bott i fyra år i Borås och nu är Elfsborgs lag bättre än någonsin.
undefined
2024. Ahmed Qasem i myllret i sin hemstad Borås. Kontraktet med Elfsborg är över 2026.
undefined
2024. Här intill Viskan i Borås har Elfsborgs spelare sitt stamfik.
undefined
2024. Borås har en stadskärna med många pampiga hus.
undefined
2024. Ahmed Qasem i kamp mot Molde, ett möte som Elfsborg vann på straffar. Nu väntar gruppspel.
undefined
2024. Succé i nya hemstaden. Ahmed Qasem möter Sporten intill de vackraste delarna av Borås, intill Viskan och Stadsparken. Med Elfsborg spelar han i höst och vinter gruppspel i Europa league, det största den anrika klubben varit med om.
Kort om Ahmed Qasem

Namn: Ahmed Qasem. Ålder: 21 år. Bor: Lägenhet i centrala Borås. Familj: Sambo Stella, tre bröder, mamma och pappa. Yrke: Fotbollsspelare. Fritidsintressen: Fotboll, hänga med kompisar, spela tv-spel, läsa böcker. Förebilder: Brasilianaren Kaka, basketspelaren Kobe Bryant. Drömresemål: Costa Rica och Australien. Blir glad av: Komedifilmer. Blir irriterad på: Sällan arg, men irriteras ibland av förluster. Favoritlag: Barcelona. Gör helst en ledig dag: Hänger med kompisar. Fotbollsklubbar: LSW IF till 2014 (till första året i niomanna), Motala AIF 2014-2021, Elfsborg från 2021, har kontrakt till slutet av 2026. Bucketlist: Spela Champions league och spela VM för Sverige.
 

Här är datumen för Elfsborgs gruppspel i Europa league: 25/9 AZ Alkmaar borta, 3/10 Roma hemma, 23/10 Galatasaray borta, 7/11 Braga hemma, 28/11 Athletic club Bilbao borta, 12/12 Qarabag från Azerbajdzjan hemma, 23/1 Nice hemma, 30/1 Tottenham borta.

Karta: Borås
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!