Mycket folk ger VGIF hopp

Nytt tränarpar och en större och bredare trupp. Så ska Vadstena GIF fortsätta att vara ett division 4-lag även efter den här säsongen.

NYFÖRVÄRV. Melvin Åsberg, Filip Kolmgren och Ludvig Rapp är tre av Vadstena GIF:s nyförvärv till fyran. Alla tre från Chill FC. Giffarna har bra bredd i truppen.

NYFÖRVÄRV. Melvin Åsberg, Filip Kolmgren och Ludvig Rapp är tre av Vadstena GIF:s nyförvärv till fyran. Alla tre från Chill FC. Giffarna har bra bredd i truppen.

Foto: Jens Bollius

FOTBOLL2017-04-19 18:45

– Det ser jättebra ut. Vi har mycket folk på träningarna och bra stämning i laget, säger Fredrik Lind, nye tränaren.

Lind har länge varit en spelarikon i VGIF:s herrlag, tillsammans med Kristoffer "Kricke" Österberg. På förhand är det nu meningen att båda ska lägga spelarskorna på hyllan och i stället bara leda laget från sidan.

– Vi ska försöka rulla bollen, men inte vara naiva för det. Hur vi spelar beror på motståndet också, säger Fredrik Lind.

Herrarna fortsätter att spela på Kungsvallas konstgräs, året om. Till skillnad mot damerna som nu efter påsk huserar på naturgräset.

– Vi är mer tekniska än fysiska och spelar hellre på konstgräs, förklarar Fredrik Lind.

Som nyckelspelare i årets VGIF finns målvakten Joel Johansson, Felix Manfredson framåt, slitstarke Christoffer Svensson och comebackande mittbacken Carl Larsson.

Men även en rad Motalabekantingar finns som nytillskott, som förre Maifaren Mattias Filipanics som kan användas både i mål och ute, som Chilltrion Melvin Åsberg, Filip Kolmgren och Ludvig Rapp, samt Zerosspelarna Hamid Khalaf och Ali Alhabib.

– Chillkillarna är unga och hungriga och bidrar bra till lagsammanhållningen. Sånt tar man med sig ut på planen, säger sportchefen Claes Andersson.

VGIF vann mot Malmslätt med 3–2 i genrepet i påsk. Sebastian Pettersson, Felix Manfredson och Ali Alhabib gjorde målen.

– Vi har varit bra på försäsongen, men utåt säger att vi att vi har målet att hänga kvar. Det räcker, säger Fredrik Lind.

I fjol kom VGIF-herrarna tillbaka till fyran för första gången sedan 1970-talet. Tanken är att klubben ska stabilisera sig på den här nivån.

– Många nyförvärv har kommit in bra hos oss och vi har också många egna yngre som ser bra ut, tycker Fredrik Lind.

Vadstena GIF herr 2017

Tränare: Fredrik Lind, Kristoffer Österberg, Kjell Hjalmarsson, Mattias Oskarsson.

Nyförvärv: Filip Kolmgren, Melvin Åsberg och Ludvig Rapp, alla Chill FC, Mattias Filipanics, Boren, Hamid Khalaf, Zeros, Ali Alhabib, Zeros, Dejar Atrochi, Stockholms BK, Carl Larsson, comeback.

Förluster: Fredrik Lind och Kristoffer Österberg, båda blir tränare, Jonny Johansson, LSW, Mikael Persson, LSW, Ivan Topic, LSW.

Placering i fjol: Nia i division 4 västra.

Målsättning: Hänga kvar, spela in yngre spelare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!