Petade LFC:aren: "Klart man funderar"

Sverige körde över Thailand. Kvar pÄ bÀnken satt Stina Blackstenius, som inför VM var det sjÀlvklara valet som toppforward. Hennes senaste landslagsmÄl kom för mer Àn ett Är sedan. "Det Àr klart att det kan börja sÀtta sig lite i huvudet", sÀger hon.

Sett till mÄlskyttet har Stina Blackstenius haft det tufft i landslaget den senaste tiden.

Sett till mÄlskyttet har Stina Blackstenius haft det tufft i landslaget den senaste tiden.

Foto: Pontus Lundahl/TT

Fotboll2019-06-16 18:42

LÄS MER: Hurtig: "Surt att slĂ€ppa in mĂ„l"

LÄS MER: SĂ„ var matchen minut för minut

Blackstenius var en av mĂ„lskyttarna nĂ€r Sverige slog Kroatien med 4–0 i VM-kvalet den 7 juni förra Ă„ret. Efter det har hon spelat tio raka landskamper utan att göra mĂ„l och nĂ€r Sverige slog Thailand med 5–1 i fotbolls-VM fick hon inte ens chansen.

Anna AnvegÄrd startade pÄ topp, och nÀr förbundskapten Peter Gerhardsson bytte central anfallare i slutet av matchen var det Mimmi Larsson som fick ersÀtta. Stina Blackstenius blev kvar pÄ bÀnken.

– Jag försökte göra mig redo för att hoppa in, men sĂ„ blev det inte i dag. Det Ă€r klart att man alltid vill spela. Men det viktigaste för laget Ă€r att vi tar tre poĂ€ng, sĂ€ger Stina Blackstenius.

Under Peter Gerhardssons tid som förbundskapten har Blackstenius varit förstavalet pÄ topp. Nu, efter att ha kammat noll i premiÀren mot Chile och bÀnkats mot Thailand, kÀnns hennes plats inte lika sjÀlvklar.

Rollen som central anfallare Àr ocksÄ sÀrskilt utsatt: nÀr det inte blir nÄgra mÄl syns det svart pÄ vitt.

– NĂ€r man inte har gjort mĂ„l pĂ„ ett antal landskamper sĂ„ Ă€r det klart att man börjar fundera och det börjar sĂ€tta sig lite i huvudet, sĂ€ger Blackstenius.

– Man blir besviken, men det finns mĂ„nga saker som Ă€r viktigare Ă€n att bara göra mĂ„l. Det kan handla om att skapa lĂ€gen och göra ett hĂ„rt jobb för laget.

Peter Gerhardsson lĂ„ter inte alls orolig för sin anfallsstjĂ€rna. Anna AnvegĂ„rd – en vass kombinationsforward enligt Gerhardsson – passade bĂ€ttre mot ett motstĂ„nd som Thailand. Kanske passar Stina Blackstenius, som har sina styrkor i press- och omstĂ€llningsspelet, bĂ€ttre mot USA?

– NĂ€r det gĂ€ller Stinas sjĂ€lvförtroende sĂ„ vet jag inte om det Ă€r sĂ„ dĂ„ligt. Hon Ă€r pigg och kör pĂ„. Hon gjorde ett mĂ„l mot Sydkorea (i VM-genrepet) som blev bortdömt, och hon gjorde ett mĂ„l i den matchen mot Sydkorea som inte var officiell, sĂ€ger Peter Gerhardsson.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!