Tantholdt sÀnde live frÄn Qatar, dÀr fotbolls-VM inleds till helgen, nÀr sÀkerhetsvakter plötsligt dök upp.
ââNu blir vi stoppade att filma, sade Tantholdt i TV2:s direktsĂ€ndning innan han vĂ€nde sig mot sĂ€kerhetsvakterna.
ââNi har bjudit in hela vĂ€rlden att komma hit, varför fĂ„r vi inte filma? Det Ă€r en offentlig plats.
Tantholdt visade sedan upp sin ackrediteringsbricka och sade att de har tillstÄnd att filma, för att sedan sÀga:
ââVill du ha sönder kameran? SĂ„ du hotar oss genom att ha sönder kameran?
StÀmningen lugnade dÀrefter ner sig och Tantholdt uppgav senare pÄ Twitter att det danska teamet fÄtt en ursÀkt.
"Ju smutsigare tvÀtt"
Till TV2 sÀger Tantholdt att myndigheterna i Qatar mÄste vÀnja sig vid att vÀrldspressen kommer pÄ besök.
ââDe Ă€r rĂ€dda att en del saker ska komma fram. Efter att ha rest runt i 110 lĂ€nder Ă€r min erfarenhet att ju smutsigare tvĂ€tt du har i kĂ€llaren, som du inte vill visa, desto svĂ„rare Ă€r det för oss journalister att bevaka.
ââDe vill gĂ€rna visa en stor fotbollsfest och att allt Ă€r bra.
Efter den avbrutna sÀndningen fick TV2:s tv-team vÀnta en halvtimme pÄ att en sÀkerhetschef kom och sade till sina anstÀllda att allt var i sin ordning.
ââOch sĂ„ fick jag nĂ€stan en ursĂ€kt, inte helt dock, men jag fick ett glas med juice, sĂ„ det var kanske nĂ„gon form av ursĂ€kt, sĂ€ger Tantholdt och avslutar:
ââDe Ă€r verkligen inte vana vid att fri press Ă€r i deras land.
Ber om ursÀkt
Arrangörer för Qatar-VM bekrÀftar att de gÄtt ut med en ursÀkt till det danska tv-bolaget.
ââEfter att ha inspekterat teamets giltiga ackreditering och tillstĂ„nd att filma utfĂ€rdades en ursĂ€kt till tv-kanalen frĂ„n sĂ€kerhetspersonal pĂ„ plats, sĂ€ger organisatörer enligt nyhetsbyrĂ„n AP.
Man ska Àven ha pratat med Tantholdt personligen och skickat ut en uppmaning om att filmtillstÄnd under turneringen ska respekteras.
Fotbolls-VM i Qatar börjar pÄ söndag.