Vadstena GK fick korta hÄl: Granne fick bollar pÄ tomt

Vadstena golfklubb har tvingats korta ned ett av sina hÄl. Detta sedan en av grannarna, tillika en av markÀgarna, fÄtt in bollar pÄ sin tomt.

Vadstena golfklubb har fÄtt korta ned ett hÄl, frÄn par fem till par fyra.

Vadstena golfklubb har fÄtt korta ned ett hÄl, frÄn par fem till par fyra.

Foto: Pelle Johansson

Golf2022-09-21 16:30

– Vi har Ă„tgĂ€rdat allt som blivit skadat och vi har satt upp nĂ€t. Men vi har fĂ„tt korta hĂ„l 8, till par fyra, sĂ€ger klubbens ordförande K-G Broman.

Det hÀr betyder att en 18-hÄlsrunda pÄ Vadstenabanan nu har idealresultatet 71 slag i stÀllet för 72.

Vadstena golfklubb har legat i Hagalund sedan klubben bildades 1957.

Nu 2022 arrenderar klubben mark av tre olika markÀgare.

Lantbrukaren lÀngs hÄl 8, Per Persson, Àr en av de tre markÀgare som klubben arrenderar av. Sporten har pratat med honom och han sÀger att det blivit stora skador pÄ hans fastighet. Det Àr bollar som landat pÄ taken pÄ byggnader.

– De har fĂ„tt korta ner det dĂ€r hĂ„let och det tycker jag Ă€r helt rĂ€tt. Spelet ökar och skadorna ökar, sĂ€ger han.

I övrigt vill han inte uttala sig.

– Vi sköter det mellan mig och golfklubben.

K-G Broman medger att fler spelar pÄ banan nu. Men han tycker inte att det slÄs mer snett.

– Men materialet har utvecklats och man slĂ„r lĂ€ngre i dag.

2024 gÄr arrendeavtalet ut, men markÀgaren vid hÄl 8 vill omförhandla avtalet. Det bekrÀftas av bÄda parter.

– Vi Ă€r inte oroliga att vi inte ska fĂ„ vara kvar. Vi vill komma överens. En önskan finns att omförhandla, inte att avsluta. Vi hoppas pĂ„ en förstĂ„else för golf, och vi ser ljust pĂ„ framtiden, sĂ€ger ordföranden.

Till och med augusti har det spelats 16 000 rundor i Är pÄ Hagalund. Vadstena GK har 950 medlemmar och ingen har klagat pÄ att ett av hÄlen fÄtt kortas ned.

– Men mĂ„let Ă€r par fem igen, sĂ€ger K-G Broman.

Karta: Vadstena Golfklubb
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!