Otäcka scener när Maif föll

En skada på Linus Anneflod avbröt Maifs match mot Valdemarsvik. Som väl var såg det värre ut än det var.

Robin Jonsson gav Maif ledningen. Så långt såg det bra ut för Maif.

Robin Jonsson gav Maif ledningen. Så långt såg det bra ut för Maif.

Foto: Peter Calén

Hockey2018-11-11 19:55

Motala AIF förlorade division 3-matchen mot Valdemarsvik med hela 8–2 (2–1, 3–1, 3–0). Men resultatet hamnade i skuggan av de otäcka minuterna i slutet av den andra perioden då Linus Anneflod blev liggande på isen. Och först beffarades ha skadats allvarligt.

– Det var en lite bökig situtation och han fick en tryckare i ryggen och föll olyckligt. Så han fick förses med nackkrage innan han togs av isen. Men som väl är verkar det inte vara någon fara. Han satt upp i omklädningsrummet nu efter, sägar tränaren Patrik Söderlund.

Matchen då?

Maif fick en lysand start när Robin Jonsson gav dem ledningen efter bara tre minuter. Sen tog Valdemarsvik över tillställningen.

– Vi gör alldeles för många misstag. Vi rusar på puck och går bort oss. Då har de några skickliga spelare som rinner igenom, säger Söderlund.

Han fortsätter:

– Vi måste hålla oss till det vi tränar på. Nu får vi alldeles för långt lag och det blir ett antal spelvändningar som de gör mål på.

Något som var positivt ur er synvinkel?

– Nej, det finns det inte i dag. Det finns mycket mer att ta ut ur det här laget. I dag var det skrutt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om