Jansson, som fyller 25 Är i sommar, har nu jobbat med media i fyra Är och dÄ jobbat med SHL och VM inom ishockeyn, som frilansande fotograf.
TvÄ VM har han varit med pÄ tidigare, dÄ som tv-grafiker. I fjol skulle han debuterat som fotograf för rörliga bilder, men turneringen stÀlldes dÄ in pÄ grund av pandemin. Fotografdebuten blir i Är i stÀllet.
Fredrik Jansson kommer att jobba för det företag som sköter produktionerna som gÄr ut i alla lÀnders tv-sÀndningar frÄn VM.
â Varannan dag ska jag stĂ„ pĂ„ isen. Det har jag gjort i SHL i Ă„r. Det betyder att jag Ă€r inne och filmar pĂ„ isen före och efter perioderna.
Kan du Äka skridskor?
â JadĂ„, jag har ju spelat bandy i IFK, sĂ€ger Motalakillen.
Janssons VM-Àventyr blir speciellt i Är. Först fem dagars karantÀn hemma innan avresan till VM-orten Riga i Lettland 21 maj. Sedan karantÀn pÄ plats och sedan Àr han kvar till kvartsfinalerna. Jansson Äker hem 4 juni.
â Vi fĂ„r nog inte lĂ€mna hotellrummet förutom nĂ€r vi Ă€r pĂ„ arenan.
Hur gÄr det för Sverige?
â Beror pĂ„ vad det blir för lag, och det kan ju bli svĂ„rare att fĂ„ med NHL-spelare. Vi fĂ„r se.
Fredrik Jansson hade en dröm som liten att jobba med sport, och drömmen har slagit in.
NÄgot högre du kan uppnÄ Àn VM som fotograf?
â NHL Ă€r svĂ„rt, skulle vara om det blir NHL-matcher i Sverige, sĂ€ger Fredrik som hĂ„ller pĂ„ BrynĂ€s och fotbollstrĂ€nar med Zeros, som han ocksĂ„ sköter sociala medier för.
TisdagstrÀningen?
â För laget, men inte för mig. MĂ„ste vara hemma till VM nu.