Med fem raka förluster borde självförtroendet vara kört i botten. Av det syntes det dock inte ett spår när Motala AIF besegrade tabelltrean Boro/Vetlanda med 3–2 (0–0, 3–2, 0–0). Och den det syntes allra minst på att det gått tungt en tid var målvakten Simon Zurawski.
50 skott sköt Boro/Vetlanda. Zurawski stod i vägen för 48 av dem. Själv valde han då att hylla lagkamraterna.
– Jag kan inte göra 48 räddningar utan att de hjälper till. Vi är ett team. Är de bra så är jag bra, säger Zurawski som i den andra perioden svarade för en räddning som fick de flesta i Exeo-hallen att undra hur i hela friden han bar sig åt.
För han såg helt överspelad ut när han slängde sig runt och på något vis lyckades stoppa pucken.
– Jag tänkte först kasta mig med plocken. Men kände att jag inte skulle hinna dit så jag chansade och kastade mig runt och lyckades få den på insidan av klubbhandsken. Det var lite tur. Det var svettigt där ett tag, speciellt i andra, säger Zurawski som menar att laget nu gjorde precis det de snackat om.
– Vi har haft bra stämning i omklädningsrummet trots att det gått tungt. Så vi hade ett möte där vi sa att vi skulle ta den stämningen med oss ut på isen. Och i dag gjorde vi det. Det var en riktigt viktig seger för oss, säger Zurawski.
– En jättefin insats av hela laget. Vi har gnuggat detaljer de senaste träningarna och det är så skönt att få ett kvitto på att de fungerar så fort, säger tränaren Jimmy Komulainen som var ett enda stort leende efteråt.
Maifs mål gjorde: Viktor Axelsson, Oscar Thyni, Robin Jonsson.