Steget från att få en radiostyrd helikopter i julklapp till att kliva upp på prispallen i en internationell modellflygstävling kan te sig rätt långt.
För Motalakillen Olle Lövborg tog det fem år från take-off till han var framme vid det målet.
– Jag gick all-in kan man säga, säger han och skrattar innan han fortsätter:
-– Jag började flyga 2013 och jag har tävlat sedan 2014. Men det är bara de två senaste åren som jag har satsat och det har gått bra.
Vi träffas hemma i familjens villa och gatuadressen får en att fundera på om inte ödet redan från början hade vägen utstakad för 16-åringen. För bor man på Flygaregatan, vad ska man annat bli än flygare?
Ja, men kan ju till och med bli Sveriges bästa modellflygare. För de två år han menar att han har satsat har båda slutat med att han flugit hem SM-titeln.
Och efter den senaste titeln tyckte Olle att tiden var kommen att flyga ut i världen. För att få mäta sig med internationella toppiloter. Så för en tid sedan flög han till Kina för att få svar på hur han stod sig i den konkurrensen.
Och svaret han fick var bättre än han vågat hoppats. För Olle fick kliva upp på prispallen efter att ha slutat tvåa i tävlingen.
-– Jag trodde inte att det skulle gå så bra. Mitt mål var att hamna topp tio. Det är ju svårt att veta vilken nivå de andra piloterna är på när man aldrig tävlat internationellt. Men det var bara att träna och göra så gott man kunde och det räckte längre än vad jag hade trott, säger Olle och spricker upp i ett leende.
Hur stor skillnad var det att tävla i en internationell tävling i Kina jämfört med i Sverige?
– När man väl tävlade så var det mesta rätt likt. Men det var en stor resa och väldigt mycket runt omkring. Tävla i Sverige kan man ju, det här var ju något helt nytt. Med många skickliga piloter och väldigt hög nivå. Väldigt kul att få mäta sig med dem och som sagt lite oväntat att det skulle gå så bra, säger Olle ödmjukt.
En 16-åring som tar sitt idrottande ut i världen. Det är lätt att tro att det innebär att föräldrarna får utgöra supportteamet. Men när det kommer till Olles flygande då fixar han det mesta själv. Så även den här gången.
– Mina föräldrar ordnade en del av logistiken. Men jag reste själv. En av mina sponsorer bor i Kina så jag bodde hos honom och han var med mig på tävlingen.
Hur får man en sponsor i Kina som modellflygare?
– Han är svensk men bor i Kina. Men tävlar man på hög nivå så kommer det där automatiskt om man är bra på marknadsföring. Och det behövs. För det är dyrt att köpa utrustningen och det kostar att åka runt på tävlingar.
Oavsett sport så krävs det en hel del för att kunna hävda sig internationellt. När jag frågar Olle vad han själv tror att han har för egenskaper som så fort tagit honom dit funderar han en stund.
Ler sedan lite och svarar:
– Jag har inte riktigt listat ut det. .Men jag har riktigt mycket tålamod och vill hela tiden bli bättre och det drivet är nog viktigt att ha. Och tålamodet är bra så man orkar sitta i timmar och göra de här programmen. Men framför allt så tycker jag det är extremt kul och det är nog det viktigaste.
Första soloflygningen i internationellt luftrum gav mersmak. Så till nästa år så har Olle redan börjat skissa på planerna för nästa tillfälle att mäta sig med de bästa piloterna i världen.
– Vår plan är att åka på en tävling i Italien nästa sommar. Det är väl nästa steg internationellt. Det är tanken i alla fall, säger Olle.