– Jag är helt under isen.
Så sa Jonas Davidsson när han hälsade på nere på MVT-redaktionen vid lunchtid. Det han syftade på var de resultat han gjort den senaste veckan då han på tre matcher bara fått ihop totalt åtta poäng.
Men i återkomsten på Motala arena så var det en helt annan Jonas Davidsson som visade upp sig. Han började med två raka heatsegrar och när matchen blåstes av på grund av regnet efter 14 heat så hade han fått ihop 10+1 poäng.
Jonas själv menade att tryggheten han känner när han kör hemma i Motala var den kanske största förklaringen.
– Här behöver jag inte fundera om cykeln fungerar. Här vet jag att den gör det, det har jag provat fram så många gånger, säger han och medger att det var en otroligt skön känsla att få den starten i hemmapremiären.
– Det har gått tungt ett tag och det har strulat lite fram och tillbaka. Men här vet jag vad jag kan och det var skönt att få ett kvitto på att det fungerar.
Jonas inledde kvällen med två kanonstarter från spår ett. Sen missade han helt i sitt tredje heat men visade då att han vet vilka spårval som fungerar på Motala arena.
– Att ha bana 1 i de två första var en fördel. Nu kan man missa starten även därifrån men nu kom jag iväg bra och det satte väl tonen på tävlingen för mig. I tredje så tycker jag han tjuvstartar på ettan men det tyckte tydligen inte domaren så då tappade jag koncentrationen. Men det var ett skönt kvitto att jag kan ta tag i heatet och kriga till mig en poäng, säger Jonas om situationen när han dök under Kim Nilsson i sista sväng och snuvade Rospiggen på den sista poängen.